Banky intenzivně připravují prodej nemovitostí z nesplácených hypoték. V nucených dražbách se domy a byty ve větší míře objeví v nejbližší době. Podle šéfa Raiffeisenbank Lubora Žalmana půjde časem o velký příliv na realitní trh, což způsobí další pokles cen.

"Čekám, že vrchol přijde příští a přespříští rok. Souvisí to s růstem nezaměstnanosti a s tím, že nějakou dobu trvá, než k nucené dražbě dojde," říká Žalman.

Na trh už míří velký balík z Raiffesenbank. Ta má od minulého týdne poprvé seznam nemovitostí, které si můžou zájemci o bydlení koupit. "Dříve šlo do dražeb pár nemovitostí, teď jde o mnoho desítek bytů a domů," podotýká Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.

Že se banky rozhodly prodávat nemovitosti neplatičů hypoték, potvrzuje i Jan Sadil, šéf Hypoteční banky. "Aktuálně připravujeme tři dražby s externí firmou. Přistupujeme k tomu po mnoha letech. Nesplácených hypoték přibývá, musíme to řešit," vysvětluje Sadil.

Podle ČNB nesplácejí Češi hypotéky už za 15,7 miliardy korun. Podíl hypoték, které lidi neplatí déle než 90 dnů, činil na celém portfoliu hypoték ke konci 1. čtvrtletí 2,8 procenta. To je meziročně o 1,15 procentního bodu víc.

Také Česká spořitelna se dražbám nevyhnula. "Několik desítek jsme už vydražili. Situace není alarmující, ale počet lidí, kteří s námi nenaleznou řešení a jejich nemovitost skončí v dražbě, roste," uvedla mluvčí ČS Kristýna Havligerová.

Za jednu ze svých současných hlavních činností označuje nucené dražby nemovitostí Libor Nevšímal, obchodní ředitel aukční síně Naxos, patřící k největším v zemi. Jejich počet narostl proti loňsku asi o polovinu. Naxos spolupracuje se všemi bankami.