Kdo jsou hlavní hráči v kauze letňanského výstaviště

PVA servis
Firma, která provozovala výstaviště. Ve středu končí. Ve společnosti měly rovný díl firmy ABF a Terinvest.

ABF
Bude nadále provozovat výstaviště v Letňanech. Zástupci firmy tvrdí, že veletrhy nejsou ohroženy a že areál zvelebí. V pondělí představili své plány na rozvoj. Že by areál ohrožovalo územní rozhodnutí, ve kterém je napsáno, že haly stojí jen dočasně, se ABF neobává.

Terinvest
Firma, která z Letňan odchází. Některé veletrhy bude pořádat v Holešovicích, jiné v Brně. V současné době demontuje haly, které tvoří asi 40 procent výstavní plochy. Dělá to podle svých zástupců proto, že má obavy, aby si majetek nepřivlastnila konkurenční ABF a také proto, že haly bude podle územního rozhodnutí stavební úřad v Letňanech tolerovat jen do konce letošního roku.

Praha
Vlastní sousední pozemky u východu z metra, které jinak končí v polích. Na místě chtělo město postavit kamenný areál výstaviště spolu s firmou ABF. Od záměru ale ustoupilo, společný podnik nebyl pro Prahu výhodný. Firma ABF poté Prahu zažalovala.

Výstaviště v pražských Letňanech přijde do měsíce o čtyřicet procent svojí plochy, tedy o necelých 15 tisíc čtverečných metrů výstavních ploch. Důvodem jsou spory dvou firem, které se na správě areálu podílely. Jedna z nich - Terinvest - sama haly demontuje a odváží. Spolupráce oficiálně končí ve středu. Navíc hrozí, že na konci roku bude muset k zemi i zbytek areálu a desítky vystavovatelů si od příštího roku budou muset hledat nové prostory.

"Do měsíce haly odvezeme. Jednak nás naši bývalí partneři ze společnosti ABF žalují o odstranění hal, jednak máme o ten majetek obavy," říká mluvčí Terinvestu Jakub Špaček. Mezi firmami je navzájem asi 30 žalob. Společnost ABF ale hned v pondělí kontrovala. Oznámila, že areál hodlá naopak rozvíjet a přistavět i nový kongresový sál.

Tyto plány ovšem nebude jednoduché naplnit. Na výstavišti není možné kvůli stavební uzávěře naplno stavět, navíc letňanský stavební úřad loni na jaře oznámil, že všechny stavby v areálu bude tolerovat jen do konce roku 2010.

Terinvest versus ABF

Spory obou soukromých firem začaly zhruba před třemi lety po změně majetkové struktury ABF. Přestože už před tím Terinvest a ABF založily společnost PVA servis, která areál provozovala, začaly si ve vystavování konkurovat a překážet.

Před nedávnem dokonce vyeskalovaly až do té míry, že si na sebe obě firmy najaly bezpečnostní agenturu, v areálu zasahovala i policie.

Od zítřka bude jediným provozovatelem ABF. Územní rozhodnutí o dočasnosti staveb podle mluvčího Aleše Klíče ABF zvrátí. "Je to zastaralé rozhodnutí. Máme připraveny projekty nových inženýrských sítí, máme smlouvy s dodavateli vody i energií. Nechceme, aby byli vystavovatelé znepokojeni," uklidňuje.

Společnost ABF také oznámila, že nabídla 28. května společnosti Terinvest neúspěšně majetkové vyrovnání ve výši 77 milionů Kč a garanci pořádání veletrhů. Ovšem bez úspěchu. Pořadatelé veletrhu elektrotechniky Amper, který se měl v Letňanech konat příští rok, už ale oznámili přesun do Brna.

ABF versus Praha

Příběh výstaviště se začal psát v roce 1998. Tehdy Praha plánovala trasu metra C do Letňan. Jedním z důvodů byla plánovaná výstavba obřího kamenného výstavního areálu.

Do doby, než měl vyrůst, vzniklo v sousedství na pozemcích Leteckého výzkumného ústavu prozatímní výstaviště z montovaných hal. Dostalo od magistrátu jako podmínku v územním řízení, že bude fungovat jen dočasně. Od letňanské radnice má povolení do konce roku 2010.

Kamenné výstaviště dodnes nevyrostlo kvůli sporům společnosti ABF a magistrátu. Obě strany ve druhé polovině 90. let založily společný podnik, kam magistrát vložil pozemky na dobu 99 let zdarma. ABF na nich měla provozovat výstaviště. Patřilo by jí 89 procent firmy. "Tu smlouvu jsem ale musel právně napadnout. Byla pro město velmi nevýhodná," říká radní Milan Richter (ODS).

Praha v tomto sporu uspěla a pozemky získala zpět. Na krku má ale žalobu od ABF, která se domáhá ušlých zisků, které jdou do miliard korun. ABF už nepočítá, že by se znovu s magistrátem dohodla na stavbě nového výstaviště. "Přiznávám, že příliš nevěřím, že dojde k dohodě s magistrátem," komentoval předseda představenstva firmy Pavel Sehnal.

Radnice chce nové výstaviště v Letňanech mít, rozhodnutí ale podle Richtera bude až na nových zastupitelích. Budou se muset také rozhodnout, se kterou soukromou firmou areál vybudují. Stanice metra Letňany bude do té doby dál končit v polích.

Související