Ještě než se rozjela tvrdá debata mezi stranami vznikající koalice o ministerská křesla, museli lídři ODS, TOP 09 a Věcí veřejných uzavřít třetí kapitolu koaličního programu věnovanou právu a boji proti korupci.

Budoucí koalice hledala shodu v otázce přímé volby starostů, reorganizaci cizinecké policie a změnách služebního zákona. "Rozpory, které se týkají například přímé volby starostů a i některých reorganizací v rámci policie, tak zatím setrvávají a nenašli jsme tady kompromis," řekl před jednáním premiér a předseda ODS Petr Nečas. Například v otázce cizinecké policie jde podle něj o to, jak její řízení zcivilnit a převést spíše na ministerstvo než na policii.

"Ta přímá volba starostů se zdá být konfliktní. Pro nás je ten bod důležitý, chceme aby nejpozději v roce 2014 byli starostové voleni přímo,“ varovala před jednáním Kristýna Kočí z Věcí veřejných.

Její kolega z TOP 09 ale viděl situaci o něco snadněji. „Přímou volbu starostů už jsme dohodli, teď jde jen o banální přesun jedné věty na začátek odstavce. Do těchto komunálních voleb se to nestihne, a pak máme na změnu zákona celé čtyři roky,“ řekl HN Gazdík.

Nakonec se K9 shodla na přímé volbě starostů v obcích do 1500 obyvatel už ve volbách v roce 2014. "Pokud nebudou právní překážky," dodal Nečas. Změna by se měla týkat asi 4500 obcí.

Zvolit si starostu přímo se už před třemi lety pokoušeli v obci Karlovice. Podnikatel Petr Czasch hledal cestu, jak uskutečnit přímou volbu v ústavním systému zastupitelské demokracie. "Vždycky jsem vyžadoval transparentní chování. Jak ve své firmě, tak to chci i tady," řekl tehdy Czasch. "Člověk, který má vést obec, musí mít jasnou podporu občanů a zároveň nad sebou bič možného odvolání."

Jako tehdejší zástupce starosty, který byl s fungováním obce nespokojený, odstoupil a usiloval o přímou volbu. "V první řadě musí odstoupit současné vedení města," řekl Czasch. "Potom se zastupitelé zaváží, že budou respektovat názor občanů a do čela obce zvolí toho, kdo získá nejvíce hlasů."

Každý z kandidátů měl podle Czasche měl představit svoji vizi rozvoje obce, termín, jak dlouho bude její naplnění trvat a sumu, na kolik to přijde obecní kasu. Sami občané se podle něho měli rozhodnout, co je pro ně důležitější a komu dají svůj hlas. Vítěz měl svůj plán splnit, pokud by to neudělal, mohl být odvolán. "Abychom neporušili současné zákony, budou moci lidé vybírat pouze z 15 již zvolených zastupitelů," plánoval si tehdy Czasch.
Podle vyjádření ministerstva vnitra takové přímé volbě starosty volbě nic nebránilo. "Referendum o volbě starosty není možné uspořádat," tvrdil tehdy mluvčí resortu Petr Vorlíček. "Ale pokud uspořádají anketu, zastupitelé se zaručí, že budou její výsledky respektovat a podle nich zvolí starostu, tak tomu nic nebrání. Myslím si dokonce, že to může spustit lavinu." Podnikatel nakonec s návrhem neuspěl. Zasedání zastupitelstva  přímou volbu odmítlo.