Nový premiér Petr Nečas chce příští rok deficit rozpočtu zhruba 135 miliardy korun, což by mělo odpovídat 3,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). "Vláda chce ušetřit 54 miliard Kč, na rozpočtu koalice dosáhla shody," řekl Nečas před schůzkou ekonomických expertů rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí Veřejných s premiérem v demisi Janem Fischerem.

"Celkový deficit veřejných financí by díky těmto opatřením na straně rozpočtu nepřekročil 4,6 procenta HDP. To znamená, že je to ještě ambicióznější číslo, než je uvedeno v konvergenčním programu, kde je uvedeno 4,8 procenta," řekl Nečas.

Úspory na příští rok by se měly dotknout všech ministerstev. Pouze důchody by se měly valorizovat a neměly by klesnou platy pedagogů v regionálním školství. Jinak se bude podle Nečase spořit v provozních, kapitálových i sociálních výdajích. "Pracujeme s návrhem, který nepočítá se zvýšením nižší sazby daně z přidané hodnoty," uvedl Nečas už po schůzce s  Fischerem.

Odvody se snižovat nebudou

Na straně příjmů by se neměly snižovat odvody ze sociálního a zdravotního pojištění. To by mělo státu přinést 9,8 miliardy korun. Dalších 3,5 miliardy korun stát získá zachováním stropů na odvody sociálního pojištění.

Dalších až sedm miliard korun by měl stát získat ze stavebního spoření, kde chce zdanit úroky ze spoření a omezit státní příspěvek na 1500 korun ročně ze současných 3000 korun.

"Bez úprav ve výdajích i příjmech by deficit státního rozpočtu dosáhl v příštím roce zhruba 210 miliard korun," uvedl odstupující ministr financí Eduard Janota.

Návrh na jmenování vlády, jejíž složení dohodly koaliční strany v noci na dnešek, Nečas donese prezidentovi Václavu Klausovi až po podpisu koaliční smlouvy. Uvedl, že dokud není domluveno všechno, není domluveno nic.

Uzavřít jednání chce Nečas tak, aby od poloviny července mohla nová vláda promlouvat do tvorby rozpočtu. Bude na tom moci pracovat, i když ještě nebude mít důvěru sněmovny.

Na reformy dohlídne Nečas osobně

Po nočním jednání, ze kterého vyplynulo, že ministerstvo financí povede lídr TOP 09 Miroslav Kalousek a ministerstvo sociálních věcí Kalouskův stranický kolega Jaromír Drábek, Nečas zdůraznil, že reformy chce řídit sám z pozice předsedy vlády. Podle něj je klíčovým úkolem premiéra, aby stál v čele reforem, garantoval je, dohlížel na ně a udával tempo reformních kroků.

Jako podpůrné kroky jmenoval plánované obnovení práce Národní ekonomické rady vlády (NERV). Stojí i o spolupráci s ekonomem Pavlem Kysilkou či šéfem týmu, který připravoval důchodovou reformu Vladimírem Bezděkem. Zachovat chce odborné zázemí analytického charakteru pro vládu, spolupracovat s odbornými kruhy. Fungovat bude v novém kabinetu i rada ekonomických ministrů. Nečas chce vytvořit i speciální reformní tým.

K rozdělení ministerských postů Nečas řekl, že "jsme vyjednali maximum možného". Lídr ODS je přesvědčen, že rozložení sil ve vládě před stranickými kolegy obhájí. "Na prvním místě je fungující Vláda České republiky jako celek," prohlásil Nečas s tím, že chce, aby každý "odložil stranické tričko a měl jen tričko s emblémem ČR".

Prezident Klaus doufá, že nový kabinet bude stabilní a nalezne širokou podporu. V projevu na americkém velvyslanectví uvedl, že nová vláda se bude muset soustředit na veřejné finance. Personální obsazení vlády, na kterém se v noci na středu dohodly ODS, TOP 09 a VV, odmítl prezident komentovat.

Kabinet bude podle Klause jmenován "v relativně brzké době". O koaličním programu stany budoucí vlády jednají víc než tři týdny.