Nejvyšší zástupci koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se ve středu shodli na programu v oblasti podpory podnikání, energetiky a dopravy. Koalice připraví do března 2011 energetickou politiku státu. Dále chce proplácení DPH u nezaplacených faktur, vytvoření jednotného inkasního místa pro výběr daní a pojistného nebo odložení elektronických vinět. Na tiskové konferenci po jednání koaličních stran to uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

Koalice chce podpořit tvorbu nových pracovních míst zvýhodněním práce na dohodu. "Zvýšíme rozsah dohod o provedení práce ze 150 hodin na 300 hodin ročně," uvedl Tluchoř. Uvolnit by se měla i pravidla u pracovních smluv na dobu určitou. Například u nových zaměstnanců by ji mohli zaměstnavatelé využívat až pět let. Zástupci stran vznikající vlády plánují také podpořit flexibilní pracovní dobu.

Na pracovním trhu by se také měl změnit systém odstupného. Zaměstnanec, který pracuje jeden rok, by měl získat jednoměsíční odstupné, zaměstnanec pracující dva roky dvouměsíční odstupné, ostatní pak tři měsíční platy.

U dopravy chtějí strany přehodnotit bodový systém trestání motoristů. "Odstraníme neúměrné tvrdosti zákona. Naopak zvýšíme postih přestupků souvisejících s agresivitou řidičů," uvedl Tluchoř. Dále chce koalice rozšířit mýtné pro nákladní automobily i na silnice nižších tříd. "Budeme situaci analyzovat ve spolupráci s městy," uvedl Tluchoř. Zároveň podle něj bude odloženo zavedení elektronických vinět až do doby, kdy vznikne celoevropský systém, nebo až se bude mýtné platit u osobních aut podle ujetých kilometrů.

Jednotné inkasní místo pro výběr daní a zdravotního a sociálního pojištění chce vytvořit koalice dříve, než počítají současné plány. "Shodli jsme se, že urychlíme projekt jednotného inkasního místa pro daně i odvody, které sníží náklady státu a administrativní zátěž. Kontroly bude provádět jen finanční úřad," uvedl Tluchoř. Současné plány počítají s rokem 2014.

Ve čtvrtek by se podle Tluchoře měli nejvyšší zástupci vznikající koalice sejít v 17:30 a projednat kapitolu týkající se veřejných financí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru