Mezi občanskými demokraty včera ráno zavládlo zděšení. Většina z nich se totiž v té době dozvěděla, jak Petr Nečas vyjednal rozdělení postů v příští vládě. A převládl pocit, že ODS odešla z jednání poražená.

"Já jsem si hodně povzdechl, když jsem ráno na internetu viděl nové zprávy," říká místopředseda poslaneckého klubu a šéf jihočeské ODS Jan Bauer. Jeden z mála, kdo byl vůbec ochoten něco komentovat.

"Ptejte se Petra Nečase. Nejsem v pozici, kdy bych to mohl komentovat," tvrdil třeba HN další místopředseda klubu poslanců Václav Mencl. Jeho odpověď je o to pikantnější, že je členem výkonné rady a sám by měl o vyjednávání vlády brzy rozhodovat. Ani po tomto upozornění ale nechtěl na nic odpovědět a položil telefon.

Spokojeni s tím, jak si strany rozdělily ministry, byli jen Nečasovi největší spojenci. Většina ostatních se ale jen těžko smiřuje se skutečností, že ODS přenechala Miroslavu Kalouskovi ministerstvo financí, TOP 09 resorty práce a sociálních věcí a zdravotnictví a nemá ani školství.

S rozdělením postů a vlivem souvisí i fakt, s kolika penězi budou ministři stran hospodařit. Nejvíc z nich poteče právě ministerstvem práce a sociálních věcí. Na drtivou většinu ze 476 miliard ale jeho ministr za TOP 09 nemá žádný vliv. Musí je podle zákona vyplatit na sociální dávky a důchody.

Naopak ministr financí má na první pohled pod sebou pouze něco přes 17 miliard, z nichž jsou placeni například úředníci finančních úřadů. Reálně má však ministr financí vliv na rozdělení mnoha stovek miliard. HN spočítaly, že ministři za TOP 09 budou hospodařit celkově s 516 miliardami, Věci veřejné s 267 miliardami a ODS se 146 miliardami.

To je horší než za Topolánka, zní z ODS

Občanským demokratům zároveň vadí, že nebudou moci prezentovat reformy, které chystá příští vláda, a že posty, které si ODS nechala, nejsou mediálně zajímavé a jejich šéfové tak budou de facto neviditelní.

Na posty si navíc Nečas vybral lidi, kteří nemají uvnitř ODS silnou podporu a nereprezentují velké regiony. To je případ třeba Martina Kocourka, který je sice člen pražské ODS, ta ho ale nebere za svého zástupce ve vládě.

"Dnes bude jednat poslanecký klub, kde by Petr Nečas měl vysvětlit průběh vyjednávání," říkal včera rozhodně místopředseda poslanců Bauer. Narážel přitom na to, že Nečas vyjednávání s nikým příliš nekonzultoval. A navíc obešel i stranické vedení.

"Ani Mirek Topolánek neudělal to, že dohodl vládu, v podstatě podepsal rozdělení křesel a výkonné radě to potom donesl jako hotovou věc," řekl HN jeden z bývalých členů vedení ODS, ovšem bez uvedení jména.

Nečas se teprve před dvěma týdny stal předsedou ODS, je ale otázka, zda by tak drtivě vyhrál i nyní. Zvlášť poté, co pro vydání týdeníku Instinkt řekl, že ODS a TOP 09 by měly kandidovat spolu.