Při nehodách na železničních přejezdech v první polovině letošního roku zahynulo 32 lidí, což je dvojnásobek v porovnání se stejným obdobím loňského roku. Oproti roku 2007 je letošní počet vyšší o 357 procent. Zvýšil se i počet samotných nehod a zranění. ČTK o tom ve čtvrtek informoval mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Do konce června se letos na přejezdech stalo 144 nehod, o dvě pětiny více než loni. Zranilo se při nich 56 lidí, o zhruba polovinu více než vloni.

Při střetu vlaku s člověkem letos zahynulo 94 lidí, celkově v prvním pololetí při nehodách na dráhách železničních, tramvajových, trolejbusových a v metru zemřelo 135 lidí.

"Drážní inspekce v prvním pololetí roku 2010 zaznamenala tři srážky vlaku a auta, při nichž na železničním přejezdu zahynuli dva lidé," uvedl Drápal a připomněl, že všechny se staly na přejezdech se světelnou výstražnou signalizací, která byla v době nehody v činnosti. Na těchto přejezdech se podle statistik stává přibližně polovina takových nehod. "Proto také Drážní inspekce prosazuje, aby světelné zabezpečovací zařízení bylo doplněno závorovými břevny," upozornil mluvčí.

Velký podíl smrtelných nehod na železnici podle Drápala tvoří střety vlaku s člověkem - letos při nich zahynulo už 94 lidí, vloni i předloni to bylo 87 lidí. "Střety vlaku s osobami jsou v naprosté většině případů smrtelné, pouze ve výjimečných situacích vyvázne člověk se zraněními," sdělil mluvčí. Podle něj s příchodem prázdnin přibývají případy střetu vlaku s dětmi. Poslední se stal minulý týden ve Vraňanech na Mělnicku, kde pod vlakem zahynulo dvouleté dítě.

"Rok 2010 se vyznačuje celkovou zvýšenou nehodovostí na dráhách železničních, tramvajových, trolejbusových, speciálních (metro) a dráze lanové, ať už se jedná o železniční přejezdy, střety s osobami nebo vykolejení," konstatoval Drápal. Drážní inspekce za první pololetí letošního roku zaznamenala 2177 mimořádných událostí, při kterých zemřelo 135 lidí a 307 bylo zraněno. Oproti loňsku je to nárůst asi o šest procent.

Drápal upozornil na preventivní kampaň Drážní inspekce, která je zaměřena na řidiče i rodiče a děti. Před nebezpečím nehod na železnici varují veřejnost filmy i hry pro děti a mládež. Všechny tyto materiály jsou zdarma ke stažení na webu Drážní inspekce www.dicr.cz.

Drážní inspekce je státní instituce, která vyšetřuje příčiny železničních nehod a vykonává preventivní dozor na dráhách.

Nehody na přejezdech v prvním pololetí

 počet nehod usmrcení zranění
2007 117 7 53
2008 112 22 58
2009 102 16 38
2010 144 32 56

Zdroj: Drážní inspekce

Související