Češi se o nadcházejícím prodlouženém víkendu chystají k hromadnému odjezdu na dovolenou. Podle údajů Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se vydá na cesty téměř milion lidí, z toho zhruba 400.000 zamíří do zahraničí. Na silnicích se tedy očekávají nekonečné kolony.

"Především v pátek večer a v sobotu od rána až do pozdních hodin očekáváme velmi hustý silniční provoz, kdy se budou tvořit kolony všude cestou směrem na jih do Chorvatska a Itálie," uvedl mluvčí asociace Tomio Okamura.

Důvod je podle něj jednoduchý: Češi se chtějí využít čtyři dny pracovního volna za sebou, druhá podobná příležitost se již během prázdnin nenaskytne. Oblíbenost automobilu jako prostředku pro cestu na dovolenou je přitom v tuzemsku nadprůměrná. "Češi v současnosti realizují dokonce 62 procent svých dovolených autem," uvedl mluvčí.

Osobní vůz využívá k cestování na dovolenou v tuzemsku téměř 80 procent lidí, do zahraničí jezdí vozem 44 procent respondentů. Uvádí to průzkum agentury Mag Consulting.

Nejoblíbenějšími kraji pro trávení dovolené jsou Jihočeský, Středočeský, Liberecký, Královéhradecký a Jihomoravský, ze zahraničních destinací je pro Čechy nepřitažlivější Chorvatsko, Slovensko, Itálie a Řecko.

Jak uvedl Okamura, například v Chorvatsku už hoteliéři přizpůsobili turnusy tak, aby se hosté mohli střídat i ve všední dny a vyhnuli se tak tradičním víkendovým komplikacím na silnicích.

Související