Neveselý je horký začátek prázdnin a prodlouženého víkendu na českých silnicích a koupalištích. V jižních a středních Čechách si dopravní nehody vyžádaly od pátku osm mrtvých a koupání tři.

Tři lidé se utopili při koupání na jihu Čech. Dva muži přišli o život na Strakonicku, jeden na Českobudějovicku. Tělo třetího utonulého bylo nalezeno v sobotu dopoledne v řece Otavě ve Strakonicích.

"Pětatřicetiletý muž ze Strakonicka šel v noci s přáteli kolem Otavy ve Strakonicích, skočil do vody a nemohl se dostat na břeh," uvedla mluvčí policie Lenka Heřmanová. Přátelé zavolali hasiče, záchranáře a policisty. Pátrací akce nebyla úspěšná, tělo utonulého bylo nalezeno až dnes dopoledne kolem 10:00.

Dvacetiletý plavec utonul v pátek při koupání v řece Otavě ve Štěkni na Strakonicku. "Muž se při skoku do vody zachytil mezi kameny pod hladinou a nepodařilo se mu vyplavat," popsala tragédii Heřmanová. Když záchranáři mladíka vytáhli z vody na břeh, byl již mrtvý.

Další případ se stal v pískovně ve Veselí na Lužnicí, kam se přišel koupat padesátiletý muž v doprovodu své manželky. "Muž zřejmě trpěl roztroušenou sklerózou a byl i částečně ochrnutý na spodní část těla. Přesto však patřil mezi plavce," uvedla mluvčí. Muž vlezl do vody, udělal pár temp a po chvíli zmizel pod hladinou. Záchranáři pátrali až do 19:00, kdy se jim podařilo tělo objevit. 

Lidé umírali také při víkendových a prázdninových přesunech. Na středočeských silnicích v noci na dnešek zemřeli při dopravních nehodách tři lidé. Dva lidé zahynuli při havárii dvou kamionů na dálnici D5 u Žebráku, další řidič nepřežil náraz do plotu u domu ve Voticích, řekl mluvčí středočeské policie Pavel Truxa. Stejný počet obětí v kraji měly i páteční havárie.

"Dva kamiony havarovaly ve 02:00 na 32. kilometru ve směru na Plzeň. Byla tam dvě úmrtí," dodal Truxa. Podrobnosti zatím neměl. Ve Voticicích nad ránem naboural do oplocení domu devětapadesátiletý řidič. Na místě byl mrtvý. "Je možné, že měl zdravotní potíže," dodal Truxa. Obě havárie se vyšetřují.

Související