Na olomouckém hlavním nádraží se v sobotu odpoledne srazil nákladní vlak jedoucí do Přerova s posunující lokomotivou, která táhla osobní vagony. Kromě ní vykolejil jeden osobní a sedm vagonů nákladního vlaku. Nikdo nebyl zraněn. ČTK to řekl náměstek ředitele Drážní inspekce Jan Kučera. Nehodu vyšetřuje Drážní inspekce, škoda byla odhadnuta na 5,6 milionu korun. Provoz ve směru na Přerov bude přerušen zřejmě až do neděle. Některé vlaky byly odkloněny, jiné nahradily autobusy.

"Kolem 13:00 odjížděl z olomouckého hlavního nádraží nákladní vlak a z boku do něj narazila posunující lokomotiva," uvedl Kučera. Podle předběžných výsledků vyšetřování měl nákladní vlak povolen odjezd z olomouckého hlavního nádraží maximální rychlostí 40 km/h, podle záznamů rychloměru byla rychlost vlaku asi 36 až 38 kilometrů v hodině. "Proč posunující lokomotiva vjela do boku odjíždějícího nákladního vlaku, nyní zjišťujeme," dodal Kučera.

Uvedl, že odhadnutá škoda na posunující lokomotivě a vykolejeném osobním vozu činí jeden milion korun a škoda na sedmi vykolejených a dalších dvou poškozených vagonech nákladního vlaku 2,5 milionu Kč. Poškození kolejí, trolejí, systému ohřevu výhybek a zabezpečovacího zařízení bylo vyčísleno celkem na 2,1 milionu korun.

"Asi padesátimetrový úsek trati je prakticky kompletně poškozený, na část kolejí přitom není ještě kvůli havarovaným vagonům vidět. Je možné, že trať bude ještě poškozena při vyprošťování," řekl ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla. Na místo byl povolán nehodový vůz s jeřábem. Podle Hally bude alespoň jednokolejné zprovoznění úseku trvat několik hodin od doby, co Drážní inspekce ukončí vyšetřování a vozy budou vyproštěny.

Související