Odjezd lidí na prodloužený víkend a na začínající prázdniny v sobotu komplikuje situaci na silnicích a dálnicích, na mnoha místech se tvoří kolony. Zřejmě největší je už od rána na dálnici D1 před zúžením na devátém kilometru, řekl ČTK pracovník Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Se zdržením musí počítat motoristé také v sousedních zemích, zvláště ti, kteří míří na jih. Podle Asociace českých cestovních agentur má od pátku do soboty večera odjet na dovolenou asi milion lidí.

V Česku je nejhorší situace na dálnici D1 za výjezdem z Prahy. Fronta aut, která začíná u zúžení dálnice na devátém kilometru, dosahuje až do města. Ještě horší je však podle České televize situace na souběžných silnicích nižších tříd, protože mnoho řidičů se rozhodlo po nich dálnici objet, tahy však kapacitně nepostačují.

Podle ŘSD byla na D1 velká kolona také dopoledne kvůli dopravní nehodě na 178. kilometru, kolem poledne však byla havárie odstraněna a kolona se rozjela.

Hustý provoz komplikuje dopravu i na dalších místech. Radiožurnál upozornil na několikakilometrovou kolonu, která se odpoledne kvůli kamionům vytvořila mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi, místy až dvanáctikilometrová kolona ztrpčuje jízdu také řidičům mezi Táborem a Soběslaví.

Se zdržením musejí počítat motoristé také v sousedních zemích, zvláště ti, kteří míří na jih přes Rakousko do Slovinska a Chorvatska nebo Itálie. Podle rakouského autoklubu A2 v sobotu vázl provoz na některých částech dálnice A2 z Vídně na jih. Kvůli četným nehodám tu navíc byly uzavírány jednotlivé jízdní pruhy. V zemi je situace tradičně komplikovaná na Tauernské dálnici A10 z Německa do Itálie, kde se dnes před Tauernským tunelem utvořila asi tříkilometrová kolona.

Německý autoklub ADAC počítá s tvořením kolon na dálnici A23 mezi rakouským Villachem a italským Udine a dále na italských dálnicích A4 (Brescia-Terst) nebo A7 (Milán-Janov).

Podle chorvatské televize HRT na chorvatských dálnicích a silnicích v sobotu začaly letní zácpy. Zvýšený provoz je především na dálnicích A1, A2 Záhřeb-hraniční přechod Macelj, A6 Záhřeb-Rijeka ve směru k moři a A3 Bregana-Lipovac ve směru k Lipovaci.

Větší kolony se tvoří při vjezdu do Chorvatska na hraničních přechodech Kaštel, Metković a Dubrava Križovljanska, kde se nyní čeká kolem 20 minut, a Macelj, kde přejezd trvá zhruba hodinu.

Pokud jde o výjezd z Chorvatska, nejdéle (asi 15 minut) je zatím třeba čekat na přechodech Kaštel, Stara Gradiška, Slavonski Brod a Bajakovo.

Související