Projekt stavěný pod heslem "Blíž Pražanům" prokázal mizerné zajištění už podruhé během dvaceti měsíců – v prosinci 2008 se na dvou místech propadla stropní část tunelu ve Stromovce. A městu už s firmou, která tunel Blanka staví, dochází trpělivost.

"Jednou se takováhle věc stát může, dvakrát možná, ale třikrát – to už je naprosto nepřijatelné. Moje stanovisko je takové, že pokud Metrostav nedá garanci, že se ta situace nebude opakovat, tak si neumím představit, že by v té práci pokračoval. Říkám to za sebe, jsem sice jen jeden z jedenácti členů Rady hlavního města, ale myslím si, že toto stanovisko bude většinové," řekl HN první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.

Podle něj je možné, že si už během středy objedná nezávislý posudek, který zhodnotí bezpečnost stavby. Sám primátor hlavního města Pavel Bém se v úterý k věci nevyjadřoval, byl mimo republiku.

Přestože je celé šetření v začátcích, firma sama žádné pochybení nepřipouští. "Neočekávám žádné obvinění z trestného činu nedbalosti, protože jsem přesvědčený, že všechno bylo v pořádku," řekl HN mluvčí Metrostavu František Polák. Otázka, proč se tunel propadá, když je vše v pořádku, je podle Poláka předčasná. "To se teprve musí zjistit."

Mluvčí pražské policie Alena Zoulová se pro nedostatek informací k události nechtěla příliš vyjadřovat, ale připustila, že může dojít k obviněním. "Když se podobná událost stala před rokem a půl, prošetřovalo se to pro podezření z tretného činu obecného ohrožení. Obecně lze i teď hovořit o prošetřování tímto směrem," řekla v úterý HN.

Magistrát si v úterý na Metrostavu vyžádal informace o havárii do 48 hodin, ale podle Poláka tou dobou stejně nebude nic jasné. "V té fázi ještě nebudeme schopni říct, co se stalo. Ani to nebudeme říkat my, šetří to Policie ČR a šetří to podle zákona báňský úřad a my jim jen předáváme informace," řekl Polák.

Blažek ale odmítá čekat déle, než jen v řádu dnů. "Nedovedu si představit, že bychom se spokojili s tím, že nám policie za tři měsíce řekne, že za to nikdo nemohl, nebo že Metrostav řekne, že za to nikdo nemohl." Rada se celou záležitostí podle něj bude zabývat nejpozději na řádném zasedání příští úterý, ale je možné, že se mimořádně sejde už v pátek. "Jsem připravený prosazovat finanční sankce, a to tvrdé," dodal náměstek.

Mluvčí metrostavu: Propad byl jen jeden

K havárii, po které nedaleko ministerstva kultury vznikl kráter o velikosti 20x35 metrů, došlo v pondělí půl hodiny před půlnocí na pražské ulici Milady Horákové. Dělník byl vyproštěn kolem půl sedmé a podle svých vlastních slov byl v pořádku, přesto byl preventivně převezen do nemocnice. "Byl přepraven do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích ke komplexnímu vyšetření," řekla Zoulová. Mluvčí nemocnice Andrea Nová později během dne řekla, že muž je mimo ohrožení života a po lékařském ošetření byl propuštěn do domácího léčení.

Některé zprávy během dne hovořily dokonce o druhém závalu, který se měl stát na rohu ulic Myslbekova a Patočkova. Polák však trvá na tom, že se tunel propadl pouze u ministerstva kultury.

"Portál tunelu je u Myslbekovy, odtamtud muže jen vyprošťovali," řekl mluvčí Metrostavu. Zoulová potvrdila, že záchranáři zavaleného bagristu vytahovali na tomto místě. "Ale že byl jen jeden zával a ne dva, to v tuto chvíli nemohu potvrdit," řekla mluvčí policie.

Starosta Prahy 6 vyzval k zastavení důlní činnosti

Radnice Prahy 6 trvá na zastavení důlní činnosti, dokud nebudou dostatečné záruky, že se při stavbě tunelu Blanka nestanou další podobné nehody jako v noci na úterý. Záruku by měl přinést dodavatel nebo investor stavby nebo Český báňský úřad. Vyplývá to z prohlášení radnice, pod kterým je podepsán starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS).

Zastavení další stavby tunelu radnice požaduje i přesto, že dostavbu městského okruhu, jehož má být Blanka součástí, Chalupa označil za klíčovou pro hlavní město, a tím i pro Prahu 6. Připustil také, že každé zdržení stavby protahuje potíže občanů městské části. "Požadujeme to i přesto, že trasa tunelu v Praze 6 nevede přímo pod obytnými domy," uvedl Chalupa.