Poslanecký klub ČSSD ve středu podle očekávání podpořil zvolení Anny Šabatové veřejnou ochránkyní práv. Poslanci ODS se chtějí o nástupci Otakara Motejla poradit až tento pátek, tedy před před samotnou volbou. O termínu volby rozhodla sněmovna v úvodu schůze. Ani poslanci Věcí veřejných zatím o podpoře některého z kandidátů nerozhodli. Vyplynulo to ze středečních vyjádření zástupců jednotlivých frakcí pro ČTK.

Předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik již dříve uvedl, že by se mu jako ombudsmanka zamlouvala jak Šabatová, tak předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová. Klub se zatím nerozhodl, řekl ČTK předseda strany Vojtěch Filip. Komunisté se podle něj zatím sešli jen se Šabatovou, kterou navrhli senátoři ČSSD, chtěli by vyslechnout ještě zbývající kandidáty. Jimi jsou kromě druhé senátní kandidátky Brožové ještě bývalá poslankyně ODS Eva Dundáčková a občanský aktivista John Bok, které nominoval prezident Václav Klaus.

Poslanecký klub TOP 09 a Starostové už minulý týden také podpořil Šabatovou, což ji staví do role favoritky. Spolu se sociálními demokraty má tato frakce ve sněmovně téměř polovinu všech hlasů. Předseda poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka řekl ČTK, že sociální demokraté Šabatovou podpořili hlavně vzhledem k její disidentské minulosti i díky tomu, jak se v minulých letech zastávala práv občanů. Šabatová se ve středu, stejně jako Dundáčková, přišla sociálním demokratům na jejich klub představit.
Poslanci ODS se podle svého předsedy Petra Tluchoře chtějí teprve dohodnout, kterému z kandidátů dát přednost. Také poslanci za Věci veřejné se podobně jako komunisté rozhodli, že se chtějí blíže seznámit s dalšími kandidáty na veřejného ochránce práv. I jim se zatím představila jen Šabatová.

Podle zákona se volba ombudsmana musí uskutečnit nejpozději do 60 dnů poté, co se úřad veřejného ochránce práv uvolní. Kvůli úmrtí Motejla poslední termín nyní připadá na pátek 9. července.
Související