Poslanecká sněmovna dnes nezvolila veřejného ochránce práv. Kandidátky druhého kola Anna Šabatová ani Eva Dundáčková nezískaly dostatečný počet hlasů. Pro Šabatovou hlasovalo 84 poslanců, pro Dundáčkovou 59. Aktivista John Bok a předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová se do druhého kola nedostali.

Volba tím pro dnešní den končí. Senát a prezident musejí podat nové návrhy na kandidáty.

Ze čtyř kandidátů poslanci do volebního finále poslali někdejší zástupkyni veřejného ochránce práv Annu Šabatovou a bývalou poslankyni ODS Evu Dundáčkovou. Nová ombudsmanka měla nastoupit do úřadu po Otakaru Motejlovi, který před dvěma měsíci zemřel.

Šabatovou a Brožovou nominoval Senát, Dundáčkovou a Boka navrhl prezident Václav Klaus. Všichni čtyři kandidáti měli před volbou možnost poslancům představit sebe i své plány na veřejného ochránce práv.

Nezvolení žádného z kandidátů je překvapením, protože podporu Šabatové avizovaly ČSSD, TOP 09 a KSČM. Tyto tři strany by měly mít dohromady 123 poslanců. Je tedy zřejmé, že někteří z nich se v tajné volbě neřídili doporučením klubu.

VV jsou s neúspěšnou volbou spokojeny

Věci veřejné předem avizovaly, že nebudou hlasovat pro žádného z kandidátů. Vadila jim kandidatura Brožové kvůli neslučitelnosti funkcí ombudsmana a soudce. Brožová argumentovala tím, že pokud by byla zvolena, rezignuje a současně ji ministr spravedlnosti dočasně zprostí výkonu funkce.

"Věci veřejné chtěly, aby se hodnotilo zodpovědně, aby všichni kandidáti byli nepochybní, aby nikdo neměl při volbě v hlavě 'a když zvolím tohoto kandidáta, může nastat problém', takže z tohoto hlediska zvítězilo to, že bude zodpovědnější volba. Takže my jsme spokojeni," řekl předseda VV Radek John.

Rozhodnutí sněmovny nepotěšilo sociální demokraty. "Lituji, že se nepodařilo najít dostatek hlasů k tomu, aby byla Anna Šabatová zvolena. Paní Šabatová podle nás byla zárukou zkušenosti a nezávislosti, což byl také důvod, proč byla navržena senátorským klubem ČSSD a podpořena poslaneckým klubem ČSSD," uvedl lídr strany Bohuslav Sobotka.

Předseda klubu ODS Petr Tluchoř řekl, že jde o svobodné rozhodnutí sněmovny. "Já pevně věřím, že nové návrhy, které prezident a Senát pošlou do sněmovny, budou úspěšnější," řekl Tluchoř.

Podle zákona musí sněmovna uskutečnit volbu do 60 dní od úmrtí veřejného ochránce práv, Motejl zemřel 9. května. Senát a prezident by nyní měli navrhnout nové kandidáty. Z těch by měla sněmovna vybrat nového ombudsmana do 60 dnů.