Sociální demokracie neodhadla voliče a ještě si sama ani neuvědomila, v jak hlubokém problému doopravdy je, přiznává statutární místopředseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Sám chce stranu omladit a třeba i nabídnout nové tváře. Zatím ale sbírá veškeré síly pro vítězství v podzimních volbách. V rozhovoru Sobotka také vysvětluje, proč se ČSSD zatím nechystá žalovat plánované zvýšení zdravotnických poplatků a snížení podpory stavebního spoření.

HN: Kam zmizela ČSSD? Není vás vidět, slyšet.
Není moc k čemu se vyjadřovat. Zatím tady máme vládu, která vypouští různé balónky. Jasně jsme řekli co si myslíme o poměrech ve sněmovně. Nemyslíme si, že to vytváří dobrou atmosféru mezi vládou a opozicí.

HN: V jakém stavu je povolební ČSSD?
Sociální demokracie si ještě neuvědomila hloubku problému. Společnost se velmi rychle mění a je důležité, abychom byli schopni na tyto změny reagovat. Týká to třeba názorů mladé generace a lidí ze středních vrstev. Tušili jsme, že to je naše slabina, předpokládali jsme ale, že to komunikačně zvládneme. A volby jasně ukázaly, že jsme to nezvládli. Kdyby se tato situace opakovala, pak se to může ukázat pro sociální demokracii jako fatální.

HN: Byl jste pět let ve vedení ČSSD, které slabiny neřešilo. Proč by se to mělo povést právě teď?
Byl jsem ve vedení strany pět let stejně jako Jiří Paroubek. Všichni neseme svůj díl odpovědnosti. Pro nás je teď důležité, abychom se soustředili na úspěch na podzim v komunálních a senátních volbách. Pak může vypuknout ostrá vnitrostranická debata. Není to jen o změnách ve vedení strany, je důležité dotáhnout do konce modernizační projekty, které byly v zásadě chytře naplánovány, ale mezi řadovými členy nezískaly podporu. ČSSD musí být připravena, aby za 30 let nedopadla jako lidovci.

HN: Budete kandidovat na předsedu?
Je to logické v situaci kdy jsem převzal odpovědnost za vedení strany po rezignaci Jiřího Paroubka. Práci, kterou je potřeba odvést nelze udělat za půl roku a pokud mám vizi na rozšíření ČSSD do společnosti, pak na to potřebuju delší dobu.

HN: Bude přímá volba předsedy?
O tom rozhodneme po volbách v listopadu. Když po pěti letech volíme nového předsedu, bylo by to vhodné.

HN: ČSSD půjde do podzimních voleb bez jasného vedení, budete pro veřejnost nečitelnou stranou. Je to dobře?
Sociální demokracie do těchto voleb jde s vedením, s novou stínovou vládou, celou řadou nových tváří z regionální politiky. Máme i čitelné poselství pro naše voliče. ČSSD je blízká tomu, aby měla v Senátu nejsilnější frakci. Jestliže čtyři nejvyšší ústavní činitelé přímo pochází z ODS, pak by bylo dobře aby Senát tuto situaci vyvážil směrem k levému středu.

HN: Kdo jsou nové tváře senátních voleb?
Zajímavým kandidátem bude Josef Regec, bývalý cyklistický reprezentant, který kandiduje za okres Blansko. Stojím o to, aby kandidoval Jan Kohout, ministr Fischerovy vlády - to se snad rozhodne do 14 dnů. Máme zajímavé lidi v jihočeském kraji, například Vladimíra Špidlu nebo Jana Mládka.

HN: Co budete v podzimních volbách brát za úspěch?
Cílem je mít poprvé v historii nejsilnější senátorský klub. Druhá věc je udržet či rozšířit naše zastoupení na úrovni statutárních měst. V komunální politice obhajujeme dva velmi důležité mandáty - primátor Ostravy a Brna.

HN: Proč by vám měli lidé v komunálních volbách věřit? Například situace kolem hrazení zdravotnických poplatků důvěru v dlouhodobou politiku ČSSD nedává?

Hrazení zdravotnických poplatků z rozpočtů krajů bylo provizoriem do doby, než se podaří poplatky zrušit. V těchto volbách zvítězily strany, které obhájily jejich existenci u voličů. Už není možné, aby kraje poplatky nadále platily. Po dvou letech začaly narážet na limity povolené veřejné podpory v rámci pravidel EU. Proto muselo být hrazení poplatků ukončené.

Na průzkumy už nespoléháme

HN: Co bude s Jiřím Paroubkem?
Byl zvolen místopředsedou rozpočtového výboru.

HN: Myslíte, že to je cesta, jak se vypořádat s expremiérem a dlouholetým předsedou?
Zatím to funguje docela dobře. Vztahové problémy mezi vedením ČSSD a Jiřím Paroubkem nejsou žádné.

HN: Jak se díváte na souběh funkcí hejtmana a poslance? Například hejtman Michal Hašek to před krajskými volbami opakovaně kritizoval a teď si obě funkce ponechal.
Dlouhodobá kumulace veřejných funkcí není šťastná. Ale my jsme v situaci, kdy byli zvoleni čtyři hejtmani, a já jsem řekl, že to nechám na jejich rozhodnutí. Každý kraj je na tom jinak, jinak vzdálený. Je to na každém z nich.

HN: Co byla největší chyba minulé kampaně?
Nedostatek pružnosti. Pravicovým konkurentům se podařilo nastolit dvě nová témata - Řecko a volba nových stran proti velkým stranám. Na to jsme nedokázali reagovat.

HN: Bylo rozumné slibovat třinácté důchody?
V kombinaci s Řeckem nikoliv.

HN: Jaké další nedostatky v kampani vidíte?
Reakce na mediální zkratku dinosauři. Ani jako opozice jsme nedokázali představovat změnu.

HN: Budete dál spolupracovat s agenturou PSB, která se spolupodílela na kampani?
Nemyslím si. Ale zajímá nás názor na výsledek voleb, do jaké míry vidí chyby a podcenění na své straně.

HN: Budete se i nadále orientovat podle průzkumů?
Budeme s nimi pracovat i nadále, ale náš názor na ně bude o mnoho skeptičtější.

Napíšeme si vlastní reformy

HN: Budoucí koaliční vláda už představila hlavní body svého programu. Co podpoříte?
Nám záleží na spravedlivém rozložení nákladů rozpočtové konsolidace. Pokud bude, pak jsme připraveni opatření podpořit, pokud ne, pak s námi vláda nemůže počítat. A podle rozložení v Poslanecké sněmovně - pokud nepůjde o ústavní změny - tak s námi ani nemusí počítat.

HN: Jak se díváte na snahu přenést zátěž na DPH?

Rozpočtová konsolidace by měla začít spravedlivějšími daněmi, tedy odstraněním degrese a zvýšením daňové progrese. Není pravda, že rozpočtová konsolidace bude bolet všechny, někteří na ní vydělají.

HN: Chystáte vlastní ekonomický program?
Rádi bychom příští středu představili stínovou vládu ČSSD. Po prázdninách přijdeme s vlastními koncepty důchodové reformy, zdravotnictví a daní.

HN: Budou koncepty vycházet z oranžových knih?
Pokud jde o konkrétní recepty a technická řešení - náš program bude určitě modernizovaný a bude vycházet z reálné ekonomické situace.

HN: Koalice se dohodla o nových poplatcích ve zdravotnictví. Za éry ministra Julínka jste neváhali podat ústavní stížnost. Chystáte se k tomuto kroku zase?
Je obtížné reagovat na detaily, zatím jde jen o přibližné nástiny řešení. Slyšeli jsme, že poplatek za pobyt v nemocnici bude minimálně sto korun, ale maximální není stanoven, což nás poněkud znepokojuje. Jako problém vidíme dělení na standardy a nadstandardy u poskytování zdravotní péče jako takové. Zatím nemá cenu, abychom řešili možné žaloby u Ústavního soudu.

HN: Tenkrát jste tvrdili, že ústava zaručuje bezplatné zdravotnictví...
Počkáme na zveřejnění programového prohlášení. Potom budeme sledovat jednotlivé legislativní kroky.

HN: Proč kritizujete zdanění příspěvku pro stavební spoření, když se za vašeho působení na ministerstvu příspěvek snížil?
Nejde, aby se stát choval jako někdo, kdo se snaží občana podvést. A tohle je typický případ podvodu, i když systém zpětného zdanění státního příspěvku je odolnější u Ústavního soudu, než prosté zpětné krácení příspěvku. Podívejte se na důchodovou reformu. Pokud má být důvěra lidí v to, že podpora státu vydrží, že reformy budou trvalejší, pak není možné se chovat způsobem, jaký navrhuje současná vládní koalice.

HN: Koalice navrhuje velmi radikální důchodovou reformu. Máte v záloze alternativu?
Nebráníme se fondovému systému. Ale nesmí jít na úkor průběžného systému, který je zatížen velkými závazky vůči stávajícím důchodcům a lidem, kteří jdou do důchodu v nejbližších letech. Chceme využít systém penzijního spoření, reformovat jej, umožnit nové produkty založené na dobrovolném spoření a vyšším příspěvku státu, který by více motivoval.

HN: Snížili byste výdaje na mzdy o deset procent, jak navrhuje koalice?
To je velmi nespravedlivé vůči zaměstnancům státního sektoru, kteří pracují naplno. Smysl mají personální audity.

HN: Koalice ale nemluví o plošných škrtech, ale o snížení výdajů na odměny o deset procent...
Ano, ale jestliže to uděláte z roku na rok, tak nedojde k ničemu jinému než ke snižování tarifů. Není možné si představit, že celá věc dopadne tak, že se sníží objem mezd, nechají se tarifní platy a pouze se sníží počet zaměstnanců. To v těchto objemech nelze realizovat.

HN: Co vidíte jako největší nebezpečí této vlády?
Je tady ekozakázka, s ní systémově nesouhlasíme od začátku. Druhá věc s velkým ekonomickým dopadem je narovnání s církvemi. Pokud se vláda vrátí k původnímu konceptu, půjde o výraznou zátěž pro veřejné rozpočty.

Tyto volby přinesly jeden fenomén a to přímý vstup podnikatelů do politiky. Bude velmi důležité, aby nedocházelo ke střetu zájmů, aby firmy majetkově propojené se členy koalice neparazitovaly na veřejných zakázkách, jako tomu bylo u bývalého ministra Řebíčka.