Příznivci Věcí veřejných (VV) hlasovali v internetovém referendu pro vstup strany do koaliční vlády. Souhlasí s ním podle údajů VV 2 912 lidí (78,13%), proti je 815 lidí (21,87%).

Hlasovat mohli pouze Véčkaři, kteří se zaregistrovali nejpozději v den voleb. Referenda se zúčastnilo zhruba 22% lidí z možných 16 873 a na průběh dohlížela notářka. Sympatizanti hlasovali od soboty 10. července od 10.00 do pondělí 12. července do 10.00.

"Musíme hlavně poděkovat naším véčkařům, nenaplnili se černé scénáře, zbytečně jsme řešili v tisku a diskusích, co kdyby nehlasovali nebo hlasovali proti," řekl novinářům předseda VV Radek John. Poznamenal, že zhruba osmdesátiprocentní podpory dosáhla strana i při hlasování véčkařů o jednotlivých kapitolách.

"My věříme lidem, že když dostanou zodpovědnost, dělají zodpovědná rozhodnutí," dodal John. Ten se kuriózně referenda nezúčastnil. V neděli prohlásil, že se zapomněl registrovat v daném termínu. V České televizi John řekl, že by odstoupil, kdyby referendum nebylo úspěšné. Pokud by véčkaři v referendu koaliční projekt nepodpořili, počítali Věci veřejné s tichou podporou vlády ODS a TOP 09.

Zítra Klaus jmenuje vládu

Hlasování začalo v pátek, ale kvůli technickým potížím bylo přerušeno do sobotního dopoledne. Podle šéfky poslaneckého klubu VV Kristýny Kočí se registrovaní "véčkaři" na internetu měli vyjadřovat k jediné otázce. Ta se tázala, zda jsou pro vstup do koalice s ODS a TOP 09 za dojednaných podmínek.

Koaliční smlouvu už podle očekávání schválilo širší vedení TOP 09. Rozhodnutí potvrdilo i spřízněné hnutí Starostové a nezávislí. "Výkonný výbor ratifikoval tuto smlouvu všemi přítomnými hlasy. Očekáváme samozřejmě podobnou zprávu z výkonné rady ODS. Celou noc jsem hrůzou nespal, jak dopadne referendum Věcí veřejných, ale zdá se, že i tam dobro zvítězilo," řekl místopředseda TOP 09 Miroslava Kalousek.

KOALIČNÍ SMLOUVU (bez jazykových úprav) si přečtěte ZDE

Odpoledne se jeho očekávání splnilo. Premiér a předseda ODS Petr Nečas oznámil, že i výkonná rada ODS schválila koaliční smlouvu. Vzniku trojkoaliční vlády tak již nic nebrání.

"Bylo dosaženo rozumného koaličního kompromisu. Tento kompromis zahrnuje drtivou většinu programových požadavků Občanské demokratické strany," řekl Nečas. Ocenil, že koaliční dohoda získala v širším vedení strany jednoznačnou podporu.

Nečas zdůraznil, že okamžikem uzavření koaliční smlouvy mají vládní strany prosazovat společný program. "Všichni ministři této koaliční vlády budou povinni plnit koaliční program, nikoliv hájit partikulární zájmy své politické strany," řekl. Zopakoval hlavní cíle vlády, kterými je podle něj zastavit zadlužování země a zúžit prostor pro korupci.

ODS, TOP 09 a VV uvádějí, že vytvoří koalici rozpočtové odpovědnosti, vlády práva a boje proti korupci. Koalice chce provést zásadní reformu veřejných financí s cílem zastavit zadlužování občanů a reformu důchodového systému a zdravotnictví.

Lídři stran si hned po volbách stanovili sedm programových kapitol, o kterých jednali. Jako poslední uzavřeli zdravotnictví. V kapitolách se například zavazují k omezení výdajů ze státního rozpočtu. Stanovili také to, že bude zavedeno školné na vysokých školách, že lidé budou platit více za pobyt v nemocnici, bude zrušen poplatek za položku na receptu.

Vymezen má být též nárok pacientů z veřejného zdravotního pojištění, tedy standardy péče. Dále má být například maximálně zprůhledněno zadávání veřejných zakázek a výrazně zdaněn má být příspěvek na stavební spoření.