V Česku na silnicích od 25. června, kdy mnohé školy ukončily výuku a pro děti začaly prázdiny, do neděle 11. července došlo zhruba k 3300 nehod. Zemřelo při nich 73 osob. Na pondělní tiskové konferenci na ministerstvu dopravy to řekl Petr Sobotka z policejního prezidia.

Za prvních pět měsíců letošního roku činil průměr usmrcených na jeden den 1,44, v období od 25. června byl průměr 4,29 osob na den. Zemřelo mimo jiné deset cyklistů a osm chodců, uvedl Sobotka. Loni si za oba prázdninové měsíce kolize vyžádaly 150 obětí.

Většina nehod v posledních týdnech se podle Sobotky nedala ovlivnit žádnou činností policie. Jednalo se o zkratkovité jednání řidiče, který například vjel do protisměru nebo vjel na přejezd pod vlak. Roli ve vysoké nehodovosti hraje podle Sobotky horké počasí, kdy řidiči chtějí mít nepříjemnou cestou rychle za sebou, a proto spěchají.

Do poloviny června vypadaly statistiky usmrcených na silnici oproti předchozím rokům velmi dobře, zřejmě to vedlo k tomu, že se mnoho řidičů nechalo dobrými zprávami ukolébat, popsal další možný důvod nárůstu počtu nehod Sobotka.

V týdnu od 5. do 11. července zemřelo 29 osob, v týdnu předchozím 34 osob. Tyto dva týdny jsou podle Sobotky nejhorší za poslední dva roky.

Nejtragičtějším dnem byl pátek 9. července, kdy zemřelo 12 osob. Tak "černý den" Česko zažilo naposledy 30. září 2006, kdy zemřelo také 12 lidí.

V loňském roce zahynulo na českých silnicích 832 lidí, což bylo o 160 méně než předloni a zároveň nejméně od roku 1990.