Kabinet Jana Fischera dnes naposledy společně pracoval. V úterý ho nahradí koaliční vláda ODS, TOP 09 a VV vedená předsedou ODS Petrem Nečasem.

Fischer si na svém kabinetu cení například toho, že dokázal obnovit činnost komise připravující důchodovou reformu. Předseda vlády v demisi nicméně lituje, že za jeho angažmá nedošlo na reorganizaci státní služby.

Po posledním zasedání své vlády Fischer řekl, že si cení komunikace mezi ministry. "Bál jsme se, že tam budou velmi velké příkopy oranžovo-modré a zelené," uvedl s odkazem na složení kabinetu, do kterého své lidi před více než 14 měsíci nominovaly ODS, ČSSD a SZ, tedy konkurenční uskupení. "Co bych chtěl ocenit, je úroveň komunikace, neskandální proces vládnutí, zvládnutí úkolu s ohledem na mandát, který vláda dostala," uvedl Fischer.

Nové vládě Petra Nečase Fischer žádné vzkazy a rady dávat nechce. "Popřál bych jí všechno nejlepší, aby se jí dařilo. Je to i sobecké přání občana této země," uvedl. Osobně se se členy nastupujícího kabinetu setká v úterý při jmenování nových ministrů na Hradě.

Dnešní poslední zasedání úřednické vlády se podle Fischera neneslo v nostalgické náladě, ministři v demisi už podle něj spíš myslí na to, co dál. Sám byl minulý týden tři dny v Londýně, kam v září nastupuje jako viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Na své nové působiště se těší, už i ví, co budou jeho priority pro podzim. Do Londýna chce do září odcestovat minimálně ještě jednou, bude si tam hledat nový byt.

Se svými ministry se Fischer setká ještě dnes večer na slavnosti, kterou pro končící kabinet uspořádala předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). "S kým jsem mluvil, tak jde," uvedl na dotaz, zda se večírku zúčastní všichni ministři.

Dnes měl kabinet na stole už jen několik závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu a výročních zpráv. "Nedramatizujme to, jistě nečekáte, že se tam odehrálo něco dramatického. Právě naopak velmi důsledně jsme dbali na to, aby byly na programu nějaké koncepční materiály, které by nějak zavazovaly budoucí vládu," uvedl s tím, že přerušil jednání i o 50 milionech korun, které měly být určeny na pomoc podnikatelům postiženým nedávnými povodněmi. Návrh bude součásti uceleného balíku popovodňové pomoci, který připravuje ministerstvo financí.

Fischerovu vládu jmenoval prezident loni 8. května. Ve Strakově akademii nahradila kabinet Mirka Topolánka (ODS), kterému sněmovna loni v březnu vyjádřila nedůvěru.

Původně se předpokládalo, že úřednická vláda dovede zemi jen k říjnovým předčasným volbám. Poté co je rozhodnutí Ústavního soudu znemožnilo a politici se smířili s tím, že hlasování se odehraje až v řádném termínu letos na jaře, bylo jasné, že mandát Fischerova týmu bude podstatně delší. Demisi nakonec podal 25. června.

Úřednická vláda tak zažila například několik personálních změn a byla u řady sledovaných událostí na domácím i zahraničněpolitickém poli. Byl to premiér Fischer, komu americký prezident Barack Obama loni v září oznámil, že USA upustily od záměru postavit v ČR a v Polsku protiraketový štít.

Vláda také mimo jiné rozhodla o tom, že novým eurokomisařem bude dosavadní ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Ve sněmovně kabinet prosadil státní rozpočet na letošní rok a s ním související vládní balíček úsporných opatření.