Prezident Václav Klaus v úterý dopoledne na Pražském hradě na návrh premiéra a předsedy ODS Petra Nečase jmenoval novou vládu. Ministři složili slavnostní slib, který stvrdili podpisem. Kabinet, který se hlásí k rozpočtové ukázněnosti a boji proti korupci, sestavili občanští demokraté spolu s TOP 09 a Věcmi veřejnými, koaliční smlouvu lídři středopravicových stran podepsali v pondělí večer.

"Je to již šestá vláda, kterou ve svém prezidentském období jmenuji. A velmi bych si přál, aby to byla vláda poslední, kterou budu jmenovat. (...) Po dlouhé době má vláda šanci být vládou stabilní," řekl Klaus s odkazem k tomu, že nový kabinet disponuje 118 z 200 hlasů v Poslanecké sněmovně a bude tak mít nejsilnější většinu v historii Česka.

Klaus připomněl, že ministři se ujímají funkcí v "nelehké situaci", tedy v období doznívající globální ekonomické krize. Podle Klause přichází vláda také do "momentu zpochybnění evropské integrace". Prezident vyzval vládu, aby se pustila do reforem, ale nikoli do revoluce, a aby navázala na práci svých předchůdců.

Premiér Nečas chce odpovědně hospodařit a bojovat s korupcí, slíbil, že vláda bude pracovitá. V to, že noví ministři letos s prázdninami nepočítají, doufá i prezident. 

Členové nové vlády z Hradu zamířili do Strakovy akademie, kde jim úřad předal předseda končící vlády Jan Fischer. Nečas bývalému premiérovi a jeho kolegům poděkoval a připomněl, že Fischerův kabinet musel řešit ekonomickou krizi i dokončení českého předsednictví EU. Podle Nečase se Fischerův tým "zhostil těchto úkolů se ctí".

Fischer připomněl, že jeho vláda místo původních pěti musela nakonec pracovat 14 měsíců. "Hodně úspěchů, pevné nervy a dobré zdraví," popřál Fischer premiéru Nečasovi a dodal, že by si přál, aby se nové vládě podařilo realizovat její programové priority.

ODS obtížně hledá "hlídače" pro Kalouska na ministerstvo financí - čtěte ZDE

Vláda pak absolvovala své první jednání, na němž v souladu s koaličními dohodami zvolila předsedu TOP 09 a staronového ministra zahraničí Karla Schwarzenberga prvním místopředsedou kabinetu. Vicepremiérem se stal také předseda Věcí veřejných Radek John, nový ministr vnitra.

Nový kabinet se zabýval i organizačními věcmi, mimo jiné rozhodl, kdy se bude pravidelně scházet. Jednacím dnem určil středu. Ministři budou jednat od 9:00 hodin v sídle vlády ve Strakově akademii. Výjimkou budou dny, kdy bude zasedat Poslanecká sněmovna. To se kabinet sejde až v 16:00. Zasedání sněmovny bude kvůli tomu zkráceno. Doposud komora jednala ve středu obvykle od 9:00 do 19:00 hodin.

Právě kvůli jednání sněmovny zasedal kabinet expremiérů Mirka Topolánka i Jana Fischera v pondělí. "Rozhodli jsme se pro středeční termín, protože z hlediska fungování administrativních aparátů některých ministerstev se to pondělí příliš neosvědčilo," odůvodnil rozhodnutí premiér.

Vláda dále jmenovala do funkce nového mluvčího vlády, kterým se stal dosavadní mluvčí ODS Martin Kupka.

Po prvním zasedání kabinetu ministři začali přebírat své resorty.

Hlasování o důvěře 10. srpna

Premiér Nečas chce mít vládní programové prohlášení hotovo do 4. srpna. O šest dní později, tedy 10. srpna, by sněmovna měla hlasovat o vyjádření důvěry koaličnímu kabinetu. Požádat o svolání schůze dolní komory na tento termín chce Nečas předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS), řekl v úterý.

Nová vláda, která je složena výhradně z mužů, musí sněmovnu o důvěru požádat do měsíce. Sociální demokracie podle svého šéfa Bohuslava Sobotky vládu ODS, TOP 09 a VV nepodpoří. Nový kabinet nemůže počítat ani s podporou komunistických poslanců.