Praha od srpna změní některé poplatky za kartu opencard, většina z nich zlevní. Vydání klasické verze karty bude i nadále zdarma. Rozhodla o tom v úterý rada města, novináře o tom informovalo tiskové oddělení.

"Vzhledem k tomu, že s přechodem na elektronické jízdné bude držitelů opencard výrazně přibývat, požádal jsem společnost Haguess, aby služby opencard zlevnila," uvedl náměstek primátora Milan Richter (ODS).

Za vydání karty na počkání lidé místo současných 400 korun od srpna zaplatí 250. Z 500 na 300 korun se sníží poplatek za vydání karty s kontaktním čipem, která umožňuje držitelům mít na kartě elektronický podpis. Nižší budou také poplatky za výměnu karet, nejnižší pak poplatek za výměnu karty na počkání v případě odcizení. V současnosti se platí 400 korun, nově bude činit 50 korun. Držitel ale bude muset předložit doklad o odcizení od policie.

Od srpna také žadatelé o kartu nebudou muset chodit osobně na úřad nebo do takzvaných kontaktních míst. Žádost podají přes internet, kartu jim pak za poplatek ve výši 150 korun doveze kurýr do vlastních rukou.

Nová karta bez osobních údajů

Rada se také v úterý shodla na tom, že chce zavést nový typ karty opencard, který by neuchovával osobní údaje. Na kartě by ale byla natištěna fotografie a bylo by tam uvedeno jméno a příjmení.

Takový typ karty bude použitelný především pro ty, kteří chtějí průkazku používat v MHD. Magistrátní odbor informatiky společně s dopravním podnikem a společností Haguess ale musí nejprve zpracovat studii, která by mimo jiné navrhla technické řešení této karty.

Opencard slouží jako tramvajenka nebo při placení parkovného, její držitelé také dostanou slevu do některých pražských institucí. Uvažuje se také o funkci mikropeněženky. Projekt od začátku provázejí pochybnosti, podle kritiků je předražený.

Související