Od prvního srpna mění Česká televize svého šéfa zpravodajství. Funkci opustí Milan Fridrich a nahradí ho dřívější zpravodaj televize v USA Roman Bradáč.

Mohla by to být jen prostá personální informace, ale není. Jde o docela pozoruhodnou zprávu o tom, jak moc je česká veřejnoprávní televize, papírově nezávislá, ve skutečnosti velmi závislá na politicích.

Výměna Fridricha velmi úzce souvisí s květnovými volbami. Generální ředitel ČT Jiří Janeček včera svůj krok nekomentoval. Důvody pro změny - odchází totiž i programová ředitelka Kateřina Fričová - chce zveřejnit až na dnešním jednání Rady České televize.

Z rozhovorů s několika dobře informovanými zdroji z České televize ale jasně vyplývá, že Janeček využil toho, že ve volbách přišli o moc někteří politici z ODS a ČSSD, kteří se dosud o největší veřejnoprávní médium "starali". To znamená, že rozhodovali například o složení Rady ČT, kterou volí poslanci. Jde například o bývalého ministra vnitra a exmístopředsedu ODS Ivana Langera, který se překvapivě nedostal do sněmovny, nebo o hlavní experty ČSSD na marketing Jaroslava Tvrdíka a Petra Dimuna.

Někteří z těchto mediálních specialistů drželi ochranou ruku právě nad šéfem zpravodajství. A Janeček tak mohl až nyní Fridricha, který mu začal loni při volbě šéfa ČT konkurovat, poslat na méně výrazné místo.

O možných motivech hovoří zdroje zevnitř České televize jen anonymně, ze strachu o kariéru.

Radní Janečkovu rošádu podpoří

Objevují se mezi nimi ale i jiná vysvětlení. Za tři čtvrtě roku se má převolovat podstatná část radních ČT. "Do té doby může Nečasova vláda získat vliv na televizi, může mít své radní a mohla by chtít ředitele Janečka nahradit právě Fridrichem, který má v České televizi své úspěchy," řekl HN jeden z dobře informovaných zaměstnanců ČT.

Oba pohledy potvrzují vliv politiků na veřejnoprávní televizi. Byť tyto informace pocházejí z anonymních zdrojů, těchto svědectví je tolik, že je třeba je brát vážně.

Fridrich se od srpna stane šéfem čerstvě vzniklé divize nových médií, tedy především internetových projektů ČT. Od Janečka se o "nové výzvě" dozvěděl tento týden.

"Já to nechci nijak hodnotit. Nemůžu říct, že bych tomu rozuměl, zpravodajská ČT24 má čím dál kvalitnější obsah a velmi dobrou sledovanost. Nevím, vlastně mě ty důvody ani nezajímají. Ten nový úkol vnímám pozitivně, je to poprvé, kdy chce televize investovat energii do nových médií, je to pro mě výzva a tak to beru," reagoval pro HN Fridrich.

V čele zpravodajství se od srpna objeví Roman Bradáč, jak uvedl server Mediář.cz. Toho Janeček po návratu z USA pověřil vedením své kanceláře. Bradáč je sice dlouholetý zpravodaj, ale kromě toho, že bude loajální Janečkovi, se toho o jeho manažerských schopnostech moc neví. O výměně se spekulovalo od jara, ale podle informací HN se redakce zpravodajství vše dozvěděla včera ráno s tím, že další změny na nižších funkcích "mohou přijít během srpna".

Janeček nebude mít dnes u radních se svojí rošádou ve vedení zpravodajství větší problém. "Budeme to probírat až ve středu na radě, nechci to předběžně komentovat. Ale o Romanu Bradáčovi mohu říci, že patří v televizi k lidem, kteří zpravodajství rozumí," řekl včera předseda rady Jiří Baumruk.