Zdeněk Tůma (49)

Vzdělání
Vystudoval Obchodní fakultu VŠE, absolvoval postgraduální studium v Ekonomickém ústavu ČSAV a má za sebou také studijní pobyty v Británii, Nizozemsku a USA.

Profese
V roce 1986 nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV. V letech 1993 až 1995 byl poradcem ministra průmyslu a obchodu, poté hlavním ekonomem Patria Finance. Od června 1998 byl půl roku výkonným ředitelem EBRD. Od února 1999 působil jako viceguvernér a od 1. prosince 2000 do 30. června letošního roku zastával funkci guvernéra ČNB.

Politika
Tůma byl signatářem Dřevíčské výzvy, která v březnu 1999 kritizovala nedostatek vymahatelnosti práva v české ekonomice. Loni tehdejší premiér Jan Fischer navrhl Tůmu jako možného kandidáta na českého eurokomisaře. Tůma nabídku později odmítl.

Zatímco ODS má problém najít kvalifikovaného a odborně zdatného náměstka na ministerstvo financí, TOP 09 ulovila další velkou rybu do svého ekonomického týmu. Lídrem stranické kandidátky pro pražské komunální volby a kandidátem na primátora bude bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

Místopředseda TOP 09 a od úterka opět i ministr financí Miroslav Kalousek nejprve při koaličních jednáních obsadil klíčová reformní ministerstva a teď se bude snažit se svou liberálně ekonomickou rétorikou zaútočit i na dosavadní baštu ODS, kterou je už bezmála dvacet let pražská radnice. V Praze, která je nejbohatším českým regionem, se mu to letos může podařit. Tůma je totiž přesným opakem dosavadního primátora Pavla Béma, který snadno podléhá emocím a v posledních letech dával okázale najevo své bohatství, ať už luxusními hodinkami na svém zápěstí, nebo četnými výlety do neobvyklých vysokohorských destinací.

Devětačtyřicetiletý Tůma sám sebe popisuje jako člověka, který se hned tak s někým nespřátelí. Kalouskovi se to však evidentně povedlo. Stejně tak překvapivé bylo, když se v novém politickém projektu vedle Kalouska objevil Karel Schwarzenberg. Jako by pro bývalého šéfa lidovců měli slabost lidé blízcí Václavu Havlovi. Bývalý prezident se totiž kvůli Tůmovi před deseti lety názorově rozešel se svým přítelem Josefem Tošovským, kterého Tůma v čele ČNB v roce 2000 vystřídal.

Havel jmenoval Tůmu guvernérem centrální banky v roce 2000, přestože Tošovský do funkce prosazoval Oldřicha Dědka. Na jedné lodi s Tošovským byl i tehdejší premiér Miloš Zeman a jeho ministr financí Pavel Mertlík. Oba Tůmovi vyčítali, že předtím pracoval jako hlavní ekonom Patria Finance. Zeman ho dokonce označil za "neštěstí pro českou ekonomiku". Tůma se bránil tím, že před nástupem do banky v únoru 1999, kdy byl jmenován viceguvernérem, pracoval jako výkonný ředitel Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Dřevíčská výzva

U Zemana měl však Tůma ještě jeden škraloup. Stejně jako Dědek totiž v březnu 1999 podepsal tzv. Dřevíčskou výzvu, což byl návrh ekonomických opatření pro oživení české ekonomiky. Dokument vznikl z iniciativy dnešního předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga a podepsán byl na jeho zámku Dřevíč (odtud název dokumentu). Zeman i tehdejší předseda ODS Václav Klaus dokument odmítli a vyložili si ho jako útok na tehdejší politický establishment.

Vrásky na čele jim tehdy dělalo i sdružení Lípa, v němž se sešli ekonomové, podnikatelé a politici blízcí Václavu Havlovi. Otevřeně o tom na X. kongresu ODS v prosinci 1999 hovořil například Martin Říman, dnešní šéf sboru poradců premiéra Petra Nečase. Dřevíčskou výzvu tehdy označil za součást koordinované akce, jejímž cílem je diskreditace politického systému pomocí "blbé nálady", což je dnes už proslulý termín, kterým Havel v roce 1997 popsal situaci v republice.

I toto turbulentní období však Tůma přestál, a když mu v roce 2005 vypršelo první funkční období, tehdejší prezident Václav Klaus ho ve funkci potvrdil na dalších pět let.

Obdivovatel Thatcherové

Když se v roce 2000 novináři Zdeňka Tůmy zeptali, zda se nesnaží jen o stylizaci, když tvrdí, že je apolitickým guvernérem ČNB, odpověděl jim: "Nevím, co budu dělat za pět let, ale nemyslím si, že to bude politika." Přiznal však, že jeho politické myšlení směřuje spíš vpravo. "Tvrdím, že ekonom je díky svému vzdělání téměř vždy v pravicové části politického spektra. To platí i o mně. Každý máme své politické preference. Ale já se neprofiluji," řekl v rozhovoru pro Lidové noviny.

A na otázku, kdo z bývalých politiků ho zaujal, odpověděl, že Margharet Thatcherová. Už v roce 2000 přitom tvrdil, že jeho názory se v principu nerozcházejí s názory Václava Klause. "Na některých principiálních věcech bychom se bezpochyby shodli," uvedl Tůma, přestože v té době byl i pro Klause ústředním hromosvodem nenávisti vůči Václavu Havlovi.

Klaus však dobře ví, že Tůma není žádný "komunista". K ekonomii ho ostatně přivedl Klausův přítel Karel Dyba. "Rozhodnutí stát se ekonomem přišlo až ke konci studia díky tomu, že mým školitelem byl Karel Dyba. On mě nasměroval, co se dá číst. Začal jsem chápat, o čem je ekonomie, a paradoxně až když jsem ukončil studia, jsem začal chtít být ekonomem," vzpomíná Tůma.

Poradce Vladimíra Dlouhého

O Tůmově pravicové orientaci nemůže být pochyb minimálně od počátku 90. let minulého století. V roce 1993 totiž nastoupil na ministerstvo průmyslu a obchodu jako poradce svého bývalého spolužáka Vladimíra Dlouhého z Občanské demokratické aliance, která se s ODS až do roku 1998 přetahovala o titul autentické české pravice.

O to samé, co se nepovedlo ODA, dnes usiluje Kalousek s TOP 09. Proto není tak překvapivé, že se po jeho bok postavil právě Tůma. Oba muže přitom spojují ještě minimálně dvě věci. Oba pocházejí z jižních Čech a oba rádi hrají tenis. Ale Kalousek lépe.

Tůmovi možní soupeři v boji o post primátora Prahy

ODS

Tomáš Töpfer

Naposledy se v ODS mluvilo o herci a senátorovi Tomášovi Topferovi, ten ale kandidaturu na primátora vyloučil.

Strana tak svého kandidáta dál usilovně hledá, podle zdrojů HN byl osloven třeba i předseda pražské organizace Boris Šťastný. Tomu se ale zatím sněmovnu opouštět nechce.

VV

Markéta Reedová

Bývalá náměstkyně primátora Pavla Béma přestoupila ze SNK-ED do Věcí veřejných. V prosinci skončila v radě hlavního města, protože ODS odmítla schválit protikorupční strategii, kterou připravovala.

Tři roky předtím jí ale spolupráce s ODS nevadila. Je oficiální kandidátkou VV.

ČSSD

Jiří Dienstbier

Zastupitel na Praze 2 je novou mladou tváří pražské sociální demokracie, oficiální nominaci na primátora získal na konci června.

Dienstbier je synem disidenta a bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera a jeho jméno na voliče zabírá. Ve sněmovních volbách získal množství preferenčních hlasů.