Poslanci Věcí veřejných věnují nevyčerpané poslanecké náhrady na charitativní projekty, o konkrétním použití bude rozhodovat poslanecký klub. Pokud koalice prosadí zákon o zdanění těchto náhrad, poslanci posílání náhrad na charitu ukončí. Na tiskové konferenci to ve středu poslanec VV Radim Vysloužil.

Náhrady dostávají poslanci jako kompenzaci výdajů, které při plnění funkce mají. Paušálními částkami, které se nevyúčtovávají ani nedaní, pokrývají například dopravu, ošatné či stravu. Poslanci VV budou náhrady vyúčtovávat a peníze, které nevyčerpají, odevzdají charitě. Před volbami prohlašovali, že je budou budou vracet přímo v Poslanecké sněmovně.

Nový ministr dopravy a poslanec Věcí veřejných Vít Bárta a jeho sněmovní kolega Michal Babák se rozhodli posílat na charitu pravidelně i svůj poslanecký plat. Ten v současné době činí necelých 59.000 korun. V darovací smlouvě se ve středu zavázali, že ho věnují nadaci Archa Chantal herečky Chantal Poullainové. Nadace se zaměřuje na práci s dětskými pacienty.

Peníze z podnikání

Bárta i Babák před vstupem do politiky podnikali, Bárta byl vlastníkem bezpečnostní agentury ABL, Babákovi patří podle životopisu na webu Věcí veřejných společnost zabývající se poradenstvím především v oblasti daní a účetnictví.

Oba podnikatelé před volbami sponzorovali stranu Věci veřejné a k odevzdávání platů nadaci Archa Chantal se zavázali již před volbami.

Bárta je zároveň ministr, pokud by tedy koalice zavedla takzvaný klouzavý mandát, přišel by o funkci poslance a tím i poslanecký plat. Tvrdí ale, že by VV výpadek jeho platu nadaci nahradily jiným způsobem.

Peníze se po nástupu do čela Středočeského kraje rozhodl rozdávat i poslanec ČSSD David Rath, a to údajně podstatnou část jednoho ze svých příjmů. Podle svých slov peníze ponechává na účtu a dvakrát do roka přispěje vybraným žadatelům; za loňský rok to bylo zhruba 140.000 korun.

Svůj poslanecký plat dával na charitu také pražský radní Jiří Janeček (ODS), který se letos do sněmovny nedostal. Podobně si chce počínat i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který se stal opět poslancem díky preferenčním hlasům. Stejný záměr ohlásil Hašek už po nástupu do hejtmanské funkce na podzim 2008.
Související