Protikorupční policie dala za pravdu bývalému hejtmanovi Středočeského kraje Petru Bendlovi (ODS) ve sporu se současným vedením kraje, který řídí hejtman David Rath (ČSSD) a definitivně odložila prošetřování velké privatizace deseti středočeských nemocnic z roku 2007. "Zastavili jsme šetření v této věci, protože jsme nezjistili, že by došlo k trestnému činu," řekl serveru iHNed mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.
 
Kriminalisté začali středočeskou privatizaci prošetřovat loni v létě. Zajímali se o to, podle jakých kritérií vybírala krajská rada pod Bendlovým vedením nové vlastníky nemocnic. Prověřovali, jaké podaly vítězné i poražené firmy nabídky a zajímal je i obsah smluv mezi krajem a poradenskou firmou Value Added, která s prodejem pomáhala. Nakonec policie došla k závěru, že všechno bylo podle zákona.
 
"My jsme měli dvě právní kanceláře, které hlídaly proces privatizace, aby proběhlo všechno podle zákona. Byť jsme byli kriminalizováni opozicí a Davidem Rathem, tak bylo od začátku evidentní, že celá privatizace proběhla naprosto transparentně. Je určitě dobře, že to takto skončilo," řekl dnes iHNedu bývalý hejtman a dnes poslanec ODS Petr Bendl.

Současný hejtman Rath vytýkal Bendlovi, že prodal nemocnice pod cenou. Kraj za 10 nemocnic dostal 466 milionů.

Kraj to nyní zkouší přes obchodní zákon

Třeba za nemocnici v Brandýse nad Labem, ke které získal ještě polikliniku v Čelákovicích, dva domy i lukrativní pozemky, dal její nový vlastník PP Hospitals jen 7,8 milionu korun. Hořovickou nemocnici, do které český stát od konce 90. let investoval přes 250 milionů korun, pak dostala firma NH Hospital jen za 50 milionů. Ústav onkologie a pneumologie Na Pleši pak prodal kraj za 45 milionů, i když jeden ze zájemců nabízel 100 milionů.
 
"Při privatizaci středočeských nemocnic vznikla našemu kraji škoda ve výši tři čtvrtě miliardy korun. Považuji to za neuvěřitelně neseriózní lumpárnu. Je s podivem, že politici, kteří se na tom aktivně podíleli, vůbec mohou dál zůstávat v politice," kritizoval tehdy Bendla Rath. Petr Bendl se ale hájí tím, že v té době kraj za své nemocnice víc dostat nemohl.

Současné vedení kraje boj o nemocnice nevzdává. S příbramskou nemocnicí podalo žaloby kvůli prodeji nemocnic v Rakovníku, Hořovicích, Třebotově, Na Pleši a Prčici. "Tato zařízení, jež byla dříve v majetku oblastní nemocnice v Příbrami, prodalo bývalé krajské vedení za nevýhodných podmínek a v rozporu s obchodním zákonem," řekl Rath.

Žalovanými stranami jsou současní vlastníci nemocnic, tedy společnosti NH Hospital, Institut onkologie a rehabilitace Na Pleši, Gerimed, Privamed Healthia a Nemocnice Třebotov. "Celé to zavání obrovským tunelem, obrovským podvodem, privatizace nebyla vůbec transparentní, nevyhrávaly vůbec nejvýhodnější nabídky," shrnul hlavní výhrady Rath. 

Kraj podle Ratha žalobami usiluje o navrácení zmíněných pěti nemocnic. Časem by podle něj měly být podány i žaloby kvůli prodeji zbývajících středočeských zdravotnických zařízení, například LDN v Kladně. "Celkem bylo v kraji zprivatizováno deset nemocnic a polovinu jich prodala příbramská nemocnice. Proto jsme ji vybrali jako první, navíc tam došlo k nejhorším pochybením. Postupně by se měly podávat žaloby na všechny privatizace, které v kraji proběhly," uvedl Rath.