Maďarské finanční trhy zažily v pondělí krušné časy. Sobotní nedohoda s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Evropskou unií (EU), která znamená ztrátu přístupu ke zbývajícím penězům z dohodnutého úvěrového balíku, sráží jak kurs forintum tak akcie.

Forint ztrácel vůči euru ráno již téměř tři procenta, a zakončil o  3,2 procenta slabší, když jeho kurs ubral až na 291,05 HUF za euro. Maďarská měna se tak dostala na nejnižší úroveň za posledních šest týdnů. Je pro srovnání ještě minulý pátek byla na úrovni 282 HUF/euro. 

Obdobně na tom jsou akcie na budapešťské burze, které po ránu oslabovaly přes čtyři procenta a postupem dne mírně korigovaly ke 2 procentům, aby zakončily o 2,90 procenta slabší. Kurz největší banky OTP se propadl o 8,5 procenta. Dostal se tím nejníže od počátku června. Výrazně klesaly i ceny státních dluhopisů, což znamená zvýšení tržních úroků z maďarských dluhů.

Ačkoli MMF a EU podmínily další pomoc čerpání ze sumy 25,1 miliardy dolarů (490 mld. Kč) jedině pokud vláda provede další škrty ve veřejných financích ministr hospodářství György Matolcsy v pondělí znovu vyloučil možnost dalších úsporných opatření. "Přišli jsme o růst, stovky tisíc pracovních míst i konkurenceschopnost, protože Gyurcsanyho vláda za poslední čtyři roky nezvládla řízení země a pak se to snažila vyřešit úspornými opatřeními," prohlásil.

Místo škrtů bankovní daň

Matolcsy zároveň potvrdil, že MMF a EU vyjádřily obavy z nové bankovní daně, ale i ze zákona, který snižuje platy veřejných činitelů včetně guvernéra centrální banky. Prohlásil však, že vláda už žádné nové škrty ve výdajích dělat nehodlá a místo toho je rozhodnuta prosadit daň na banky.

"Řekli jsme našim partnerům, že další úsporné balíčky jsou vyloučeny," řekl Matolcsy. "Maďarsko zažívalo úsporné programy posledních pět let za předchozích vlád a my bychom se rádi vypořádali s nešťastnými důsledky těchto kroků," dodal ministr.

Bankovní daň označil ministr za správnou alternativu výdajových škrtů. "Bankovní daň uvalíme. Víme, že je to významná dodatečná zátěž, ale také víme, že díky tomu budeme moci dosáhnout deficitu 3,8 procenta," řekl Matolcsy.

Podle ratingové agentury Moody's je kolaps jednání mezi MMF a Maďarskem špatnou zprávou vyvolávající volatilitu na trzích. Německý list Financial Times Deutschland prezentoval názor německé banky Commerezbank, podle níž dokonce hrozí Maďarsku bankrot. "Je zřejmé, že MMF není spokojený s politikou premiéra Viktora Orbána. Bez další podpory od MMF a EU se Maďarsku sotva podaří, aby si udrželo schopnost splácení." 

Experti: Nakonec se dohodnou

Zástupci MMF a EU v sobotu přerušili inspekci a vládě doporučili, aby přijala další kroky, které by rozpočtový deficit snížily tak, jak bylo dohodnuto. Maďarsko sice peníze od MMF k financování nepotřebuje, slouží mu však jako vnější kotva a nástroj k udržení důvěry investorů.

Zároveň MMF a EU naznačily tím svou nespokojenost s rozhodnutím nové vlády pravicové strany Fidesz pokrýt část schodku zavedením nové dočasné daně na banky. Maďarsko musí podle úvěrové dohody letos snížit schodek na 3,8 procenta HDP a k tomu má přispět daň, která má od bank letos vybrat zhruba 200 miliard forintů (asi 18 miliard Kč).

Analytici se domnívají, že Budapešť se bude muset s MMF a EU dříve či později dohodnout. Peníze k financování si sice země půjčuje na trzích, právě proto však potřebuje udržet důvěru investorů. Další prudký propad forintu by mohl ve finančním systému mohl vyvolat krizi podobnou té, kvůli níž bylo Maďarsko na podzim 2008 nuceno požádat MMF a EU o pomoc.

Analytici UniCredit však například předpokládají, že vláda přistoupí na dohodu až před podzimními místními volbami. Poukazují přitom na to, že sám MMF připouští, že ke splnění letošního plánu musí Budapešť snížit schodek již jen o 0,3 procenta HDP.

"Země čelí delšímu období nestability, čekáme dohodu v průběhu roku 2010," uvedla v pondělí Moody's.