Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předkládá v pondělí ministerstvu dopravy seznam míst na dálnicích, která by mohla poničit podobná vlna veder, jako panovala v Česku v uplynulých týdnech. Vytipovaná místa by silničáři v případě horkého počasí osadili značkami s preventivním omezením rychlosti. Seznam, který nyní ministerstvo posoudí, ale veřejný není. Serveru iHNed.cz to řekli mluvčí ŘSD Martina Vápeníková i ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

"Ministerstvu dopravy předložíme přehled možných míst. Teď se ale ochladilo a akuální to není," odpověděla na otázku snižování rychlosti Vápeníková. Horkem ohrožená místa konkrétně jmenovat nechce, jsou jich ale desítky. "Řidiči by to neměli brát jako nějakou hysterii vůči nim, že by měli přibržďovat na přechodových místech mezi cementobetonem a asfaltem," uvedla.

ŘSD ale podle ní s ministerstvem jedná a pokud by se vlna dlouhotrvajících veder opakovala, tak "bychom na některých místech osadili sníženou rychlost". Podle Vápeníkové jsou ovšem největší prevencí před nehodami způsobenými "boulí" na vozovce kontroly, které probíhají na dálnicích nejméně dvakrát denně.

Problematická jsou zejména místa ve stoupáních, kde se spojuje betonový povrch s asfaltem a kde na vozovku po většinu dne svítí slunce.

Ministerstvo nechce vyvolávat paniku

Mluvčí Hanzelka potvrdil, že seznam rizikových míst má v pondělí ministerstvo dopravy dostat. "Zveřejňovat ho nebudeme. Nechceme, aby se mezi řidiči šířila panika a aby začali kvůli tomu na některých místech brzdit," řekl Hanzelka s tím, že by pak mohlo docházet k dopravním nehodám.

Ministerstvo nyní seznam posoudí, má totiž pravomoc o umístění omezovacích značek rozhodnout.

Tropy se vrátí

Přes tropických 30 stupňů se teploty v Česku opět vyhoupnou ve středu, ve čtvrtek pak vlna teplého počasí vyvrcholí, když maxima vyšplhají k 33 stupňům. Od pátku se začne v Čechách i na Moravě ochlazovat, takže víkendové denní teploty se budou pohybovat kolem 22 stupňů Celsia, předpovídá Český hydrometeorologický ústav.

Související