Od 25. června, kdy už na mnoha místech začaly dětem prázdniny, do dneška zemřelo na českých silnicích 97 lidí. Je to nejvyšší počet úmrtí za toto období od roku 2008.

Ředitel dopravní policie Leoš Tržil si zvýšený počet smrtelných nehod spojuje s počasím. "Na řidiče zřejmě negativně působila vlna veder," tvrdí.

Dopravní policisté kvůli zvýšenému počtu nehod posílí své hlídky u nebezpečných úseků především na dálnici. Nechtějí tam více řidiče kontrolovat, spíš je svojí přítomností preventivně donutit k ohleduplné jízdě.

Naopak statistika za prvních šest měsíců letošního roku je pozitivní, zemřelo 294 lidí, což je nejméně za posledních 21 let. Na pondělní tiskové konferenci to řekl Petr Sobotka z policejního prezidia. Podle něho si loni v prvním půlroce vyžádaly nehody o 86 obětí více. Nejtragičtější bylo první pololetí roku 1990, kdy zahynulo 820 lidí.

Počty obětí havárií za prvních šest měsíců se postupně snižují již několik let. Loni se v tomto období poprvé dostal počet mrtvých pod hranici 400. Při kolizích tak zemřel jeden člověk každých 11,5 hodiny. V prvních dvou týdnech letošních prázdnin se však počty vyšplhaly na 4,3 denně, což znamená, že si nehody vyžádaly jednu oběť skoro každých šest hodin.

Motorkář najel do chodců

Jedna z tragických smrtelných nehod se stala v noci na sobotu na srazu motorkářů na letišti v Borovníku na Brněnsku. Neosvětlený třicetiletý motocyklista tam vjel do chodců. Tři z nich i řidič motocyklu skončili v bezvědomí v nemocnici. Dvacetiletá dívka na následky zranění v nemocnici zemřela.

Tragédie se stala kolem 02:00. Motorkář jel neosvětlený, bez přilby na stroji Yamaha s obsahem 600 kubických centimetrů. Pro jízdu na ni nemá oprávnění. Je držitelem řidičského průkazu pouze pro používání nejslabších druhů motocyklů. Zdravotníci nyní zjišťují, zda nebyl v době kolize pod vlivem alkoholu.

Skupince chodců nepomohlo ani to, že byla osvětlena baterkami. Dvacetiletá dívka podlehla zraněním ještě v sobotu. O život nyní bojuje další oběť kolize - sedmadvacetiletý muž. V nemocnici je také čtyřiadvacetiletá dívka a motocyklista, který při nárazu do chodců utržil těžké poranění hlavy.

 

Související