Ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) se rozhodl, že nebude jmenovat bývalého ministra obrany Martina Bartáka (za ODS) svým náměstkem pro mezinárodní vztahy.

John prý pozici zruší v souvislosti s úspornými opatřeními. "Jsem přesvědčen, že vzhledem k úsporným opatřením, které resort čekají v příštím roce, je to krok správným směrem. Místo náměstka pro mezinárodní vztahy mělo význam v době našeho předsednictví v Radě EU. Již se připravují kroky k přerozdělení kompetencí úseku pro mezinárodní vztahy. Tímto krokem se mimo jiné ušetří miliony korun ročně," uvedl k svému kroku John.

Zamýšlené dosazení Bartáka do funkce náměstka vyvolalo negativní reakce. Podle informací ČTK nebyl Barták nominantem ODS, premiér Petr Nečas (ODS) se prý jen snažil zajistit exministrovi pozici. Nečas totiž minulý týden uvedl, že je logické, že by se měli dnes už bývalí ministři vracet na obdobné posty.

Zároveň tehdy ale naznačil, že Bartákovo angažmá ve vedení ministerstva je nejisté a nechal vše na Johnovi. Ministerstvo dříve sdělilo, že Barták má být jmenován až po odvolání dosavadní náměstkyně Lenky Ptáčkové Melicharové.

John se dnes také Nečasovi zavázal, že za svého náměstka Michala Moroze ponese osobní odpovědnost. "Moroz projde také prověrkou na stupeň tajné," uvedl Nečas po jednání kabinetu. Dodal, že takto hluboká prověrka ukáže, zda Moroz může funkci zastávat.

Premiér na tiskové konferenci po prvním řádném zasedání vlády řekl, že se také vyjasnilo, kdo Moroze do vysoké pozice nominoval. "Nebyla to TOP 09, Moroze nominoval John," uvedl Nečas. Což v Euru.cz potvrdil i sám Moroz.

TOP 09 odmítla už minulý týden tvrzení ministerstva vnitra, že stranu by měl v úřadu na pozici náměstka reprezentovat Moroz. Ministerstvo si však za svým rozhodnutím stálo. "Moroz byl kandidátem, kterého TOP 09 na vnitro navrhla," řekl tehdy poradce ministra Johna Jiří Reichl. Dodal, že v souladu s návrhem strany byl muž posléze jmenován náměstkem pro strategie a programové řízení.
Moroz řekl, že ve chvíli, kdy přijal nabídku být náměstkem, okamžitě rezignoval na všechny exekutivní funkce ve firmách i v občanských sdruženích, v nichž působí.

Média ho spojují například s agenturou na vymáhání dluhů Debis Causa, Moroz podle nich také zastupoval izraelskou společnost obchodující s technologiemi analýzy hlasu při odposleších. Spolupracoval také s Českou zbrojovkou či detektivní agenturou Pinkerton. Je spjat i s lidmi kolem firmy ABL.

Jmenování Moroze Johnovým náměstkem kritizoval v pátek šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka, když vyzval premiéra, aby zasáhl proti prorůstání soukromých firem do vedení ministerstev vnitra, školství a dopravy. Podle něj se při jmenování náměstků projevil vliv bezpečnostní agentury ABL, která je napojená na Věci veřejné.

Moroz je majitelem jiné bezpečnostní agentury. Nyní sdělil, že jedná o jejím prodeji. Z představenstva ABL se do vedení Johnova úřadu dostal Miroslav Zahálka (za VV), který má na starosti oblast informatiky. Kvůli výrokům o možném střetu zájmů žádá nyní ABL od Sobotky omluvu.