Bývalý poslanec ODS Vlastimil Tlustý nese těžce fakt, že v české vysoké politice skončil. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to v úterý přirovnal ke stavu, který člověk zažívá při odvykání od drogové závislosti. A možná i z tohoto důvodu by se Tlustý rád angažoval na Slovensku.

Muž, který pomohl svrhnout Topolánkovu vládu, by se rád dostal do týmu šéfa slovenského parlamentu a předsedy strany Svoboda a Solidarita Richarda Sulíka.

Slovenský politik mu ale zatím jistotu práce nedává. "Zatím není dohodnuto nic. V úterý jsem si s panem Tlustým telefonoval, ale zůstalo to otevřené. Setkáme se v srpnu během mé návštěvy v Praze," řekl serveru iHNed.cz Richard Sulík.

Tlustý tvrdí, že by se chtěl podílet na reformách na Slovensku. "Moje rovná daň, tak jak jsem na ní pracoval od poloviny 90tých let, byla od prvního ledna 2004 zavedena na Slovensku. Zavedl ji tam ekonomický tým, se kterým jsem potom spolupracoval na programu ODS. Jedním z předních představitelů tohoto slovenského týmu byl právě Richard Sulík," připomíná se bývalý poslanec ODS.

A kde by se mohl Tlustý realizovat? Sulíkova strana po volbách získala například ministerstvo hospodářství nebo rezort práce a sociálních věcí. Na otázku, zda by o Tlustého stál, Sulík ale krčí rameny: "No to je právě to, co vám v této chvíli nedokáži říct. Uvidíme až po návštěvě českého parlamentu."

Kdyby Sulík nakonec Tlustého u sebe zaměstnal, částečně by mu tak oplatil dřívější spolupráci. Český politik na sklonku své poslanecké kariéry hojně využíval Sulíkových služeb, jakožto experta na daňovou politiku.
Současný lídr slovenského parlamentu je jedním z autorů konceptu rovné daně, kterou Slovensko zavedlo za Dzurindovi vlády. Tlustému pak pomáhal vypracovat jeho návrhy daňové reformy, kterou se snažil v květnu 2007 prosadit ve vedení občanských demokratů jako alternativu vůči připravovanému „Topolánkovu batohu“.

Během tehdejšího kongresu ODS na pražském Žofíně si Tlustý dokonce pozval Sulíka na pódium, aby mu pomáhal vysvětlovat protinávrhy spolustraníkům. Reformu veřejných financí, kterou Topolánkova vláda nakonec zavedla, Sulík podobně jako Tlustý nazýval jen "paskvilem, jenž si nezaslouží nazývat se reformou."