Majetková přiznání většiny poslanců za rok 2009 a část roku 2010 jsou už dostupná na internetu. Veřejnost tak do nich může nahlížet. Příslušný dokument zatím podle systému Poslanecké sněmovny neodevzdalo sedm poslanců. Těm by mohla v budoucnu hrozit pokuta až 50.000 korun.

Většina z nich zatím nedodala formulář za letošní rok, za minulý ho dluží bývalý poslanec ČSSD Evžen Snítilý. Mezi hříšníky, kteří nedodali přiznání za část roku 2010, je například bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, jeho nástupkyně Michaela Šojdrová či právnička Klára Slámová (za Suverenitu).

Snítilý tvrdí: Majetek jsem přiznal

Snítilý je veřejnosti znám především z volby prezidenta. ČSSD po ní tehdejšího poslance vyloučila, protože při volbě jednal v rozporu s postojem strany a volil kandidáta ODS Václava Klause. Poslanec za sociální demokracii Jan Hamáček dokonce otevřeně hovořil o tom, že za Snítilého rozhodnutím volit Klause údajně stála korupce.

"Já mám rozkopaný dům a vzal jsem si na něj hypotéku. Jestli bude potřeba, zveřejním výše svého konta u Komerční banky do médií," reagoval tehdy po volbě pro iHNed.cz Snítilý.

Exposlanec je nyní přesvědčen o tom, že při odchodu ze sněmovny všechny povinnosti splnil včetně podání přiznání. Pokud by se ukázalo, že tomu tak není, je prý ochotný případný rest doplnit.

Slámová, která byla poslankyní měsíc, tvrdí, že jí úředníci ve sněmovně řekli, že přiznání podat nemusí. V případě, že by formulář dostala, vyplnila by jej a do sněmovny poslala. Šojdrová přiznala, že přiznání podat opomněla. "Na jejím majetku se nic nezměnilo, záležitost obratem vyřeší," uvedla asistentka Šojdrové Petra Klechová.

Bývalý šéf lidovců: Už jsem to opravil

Svoboda řekl, že majetkové přiznání za rok 2009 a za 1. pololetí 2010 podal na jednom formuláři. "Technický požadavek na podání na zvláštních formulářích jsem dnes splnil tím, že jsem stejné údaje přepsal do samostatného formuláře pro 1. pololetí 2010" informoval Svoboda v tiskovém prohlášení.

Všechna přiznání ještě před zveřejněním museli zkontrolovat členové mandátového a imunitního výboru sněmovny. Jeho předseda Jeroným Tejce (ČSSD) řekl, že všichni poslanci, kteří neměli přiznání v pořádku, na to byli upozorněni.

"Pokud by ho někdo nedodal vůbec, ani přes upozornění, myslím, že by bylo na místě uložit pokutu. Naopak pokud někdo dodal o den nebo dva později, byl bych shovívavý," uvedl Tejc. Doplnil, že pokutu může udělit mandátový a imunitní výbor až do výše 50.000 korun.

Tejc také tvrdí, že ne všechna majetková přiznání byla vyplněna správně. "Spíše to byly chyby typu, že někdo napsal například koupi nemovitosti, ale nezaškrtl kolonku ano ani ne. To znamená, že zapomněl jeden křížek. Proto jsme tyto poslance požádali, aby si to opravili," popsal kontrolu Tejc. Výbor se prý nezabýval faktickým ověřováním uvedených informací.

Majetková přiznání za uplynulý rok musejí ze zákona podávat politici a vysoce postavení úředníci do konce června. Pokud ve funkci skončí, musejí dodat do registru dolní komory nový dokument do měsíce. Přiznání přitom není nijak omezeno délkou výkonu funkce, takže poslanec Jozef Kubinyi (ČSSD) podával přiznání za deset dní, po které byl ve funkci.

Z přiznání lze například vyčíst, že někdejší místopředseda dolní komory Jan Kasal si loni skoro za milion postavil sluneční elektrárnu. Nejvíce v minulém roce zbohatl exministr dopravy Aleš Řebíček (ODS), jenž podle přiznání inkasoval 82 milionů korun za prodej akcií. Naopak asi největším dlužníkem je bývalý poslanec Daniel Petruška (ODS), který má hypoteční úvěr a půjčku ve výši 12 milionů korun.

Poslanci, kteří nedodali včas majetkové přiznání:

Evžen Snítilý (dříve ČSSD) za rok 2009 a 2010 - (tvrdí, že podal)

Pavol Kubuš (ČSSD) za rok 2010

Tomáš Kvapil (KDU-ČSL) - jeho vážný zdravotní stav mu neumožňuje přiznání podat

Klára Slámová (dříve ODS, za Suverenitu) za rok 2010

Cyril Svoboda (KDU-ČSL) za rok 2010 - (tvrdí, že přiznání opravil)

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) za rok 2010 - (obratem vyřeší)

Jindřich Valouch (ČSSD) - náhle zemřel 1. března 2010