Pracovník dopravní kontroly pražského dopravního podniku ujel v sobotu s tramvají, kterou na chvíli opustil její řidič. ČTK to v pondělí řekl řidič tramvaje Michal Řehák. Podle něj se inspektor zachoval nepřiměřeně a porušil předpisy. Podle mluvčí podniku Ilony Vysoudilové ale měl inspektor na takový postup právo.

Řidič přiznává, že pochybil v tom, že si odskočil z tramvaje pro svačinu. Vadí mu ale, že inspektor odjel s tramvají, ve které byli cestující, bez jeho vědomí.

Událost se stala v sobotu kolem 11:00 na lince číslo 20 v obratišti Smíchovské nádraží. "Přiznávám svůj prohřešek, vzdálil jsem se ale jen asi na pět metrů," řekl ČTK řidič tramvaje. Podle něj nákup svačiny ve stánku s pečivem nemohl trvat déle než 30 nebo 40 sekund.

Než se řidič stačil vrátit, pracovník dopravní kontroly se soupravou odjel na pravidelnou trasu linky. Inspektora pak po cestě nahradil řidič povolaný ze zálohy.

Řehák se domnívá, že inspektor překročil své pravomoci. Předpisy totiž prý nepřipouští jiné převzetí tramvaje než osobním předáním mezi řidiči, kdy si řidiči vymění informace o stavu vozidla, případných poruchách a podobně. Podle něj navíc nenastal případ, kvůli kterému by měl pracovník kontroly vůz převzít. Za takové případy se považuje jízda pod vlivem alkoholu, drogy nebo jiné návykové látky, ujetí od dopravní nehody nebo spáchání trestného činu.

Řidiče prý čeká trest

"Musel mě vidět. Pochopil bych, kdyby mi to vytknul. Ale takhle to beru tak, že mi tramvaj ukradl," poznamenal Řehák, který podle svých vlastních slov jezdí s tramvajemi 20 let. Pokud inspektor Řeháka neviděl, mohl jej prý ohrozit, protože nevěděl, jestli řidič například neopravuje druhý vůz tramvaje nebo jestli nepracuje mezi soupravami.

Podle mluvčí dopravního podniku Ilony Vysoudilové je ale chyba na straně řidiče. "Řidič tramvaje hrubě porušil vnitřní předpisy dopravního podniku tím, že opustil na signalizaci soupravu s cestujícími," uvedla mluvčí. Podle ní předpis, na který se řidič odkazuje, porušen nebyl a dopravní kontrola mohla s tramvají odjet. Podle Vysoudilové bude následovat vnitropodnikové šetření a řidiče čeká postih.

Na činnost dopravních inspektorů si podle Řeháka stěžují i ostatní řidiči tramvají. Kontrola prý funguje spíše jako represivní orgán a bič na řidiče.

Související