Faksimilie smlouvy Mucha-Praha
 
Dokument zvětšíte kliknutím ZDE

Zástupci hlavního města tvrdí, že Praha chce postavit vhodný pavilon pro Muchovy obrazy do pěti let. Tím by byla splněna malířova podmínka k tomu, aby metropoli obrazy oficiálně připadly.

Z pohledu Prahy připadají v úvahu dvě možnosti, kde by expozice mohla stát. "Jedním z míst, o kterých uvažujeme, je památník na Vítkově. Postavili bychom tam zhruba dvousetmetrovou budovu, která by byla částečně zapuštěná ve skále," plánuje pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha (ODS). Druhou možností je podle něj postavit pavilon na Letné, na prostranství před Zemědělským muzeem. Dnes tam jsou parkoviště.

"Ty pozemky z větší míry patří Praze, takže by s tím neměl být problém," říká Pecha. Problém by ovšem pravděpodobně nastal s penězi. Magistrát je na stavbu vyhrazeny nemá a v územním plánování ještě ani nezačal s vyčleňováním pozemků.

"Už jednou, v roce 2002, jsme ty peníze vyčleněné měli. Jenže potom přišly povodny a prostředky jsme použili na likvidaci povodňových škod," vysvětluje Pecha. Magistrát tenkrát na stavbu vyčlenil zhruba 200 milionů. Cena budovy by ale byla vyšší, takže by zbývající peníze musela Praha hledat ještě jinde.

Epopej místo Stalina 

Oproti tomu vnuk Alfonse Muchy John Mucha prý s financemi problém nemá. Tvrdí, že už se mu přihlásili dva investoři, z nichž každý je ochoten do muzea epopeje investovat 400 milionů. "Jeden z investorů je Čech, druhý cizinec. Víc zatím neprozradím," říká Mucha.

Na rozdíl od magistrátu připouští John Mucha jediné místo, kde by pavilon pro epopej mohl stát: na pražské Letné na místě bývalého Stalinova pomníku.

Muchova rodina si dokonce před časem nechala zpracovat architektonickou studii pavilonu. Ta počítá s futuristickou budovou kruhového půdorysu. Směrem od Čechova mostu by po stráni do budovy vedl prosklený výtah podobný lanovce.

"Všech 20 pláten musí být zavěšeno a vystaveno ve dvou halách v pořadí a způsobem, jak určil sám Alfons Mucha. Přesné plány jsou uloženy v Muchově nadaci. Jejich dodržení bude konečně znamenat splnění podmínek Muchy pro předání Slovanské epopeje," prohlašuje John Mucha.

Radní ale kroutí hlavou. "Ten Muchův projekt vypadá, jako by na Letné přistálo UFO. Je to megalomanské a přehnané. Praha chce epopeji postavit střízlivou, jednoduchou budovu," říká Pecha.

 

 


FOTO: Podívejte se, jak by mohla vypadat nová expozice pro Slovanskou epopej