Faksimilie smlouvy Mucha-Praha
 
Dokument zvětšíte kliknutím ZDE
Slovanská epopej v datech

1911

Od tohoto roku maloval Alfons Mucha Cyklus Slovanská epopej na zámku Zbiroh celkem osmnáct let.

1928

Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu hlavního města.

1933

V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Další výstavy epopeje se Alfons Mucha nedožil, zemřel v roce 1939. Až v roce 1963 byl opět celý cyklus vystaven na zámku v Moravském Krumlově.

1994

O přemístění epopeje do Prahy se hovoří již řadu let. V roce 1994 například pražští radní zvažovali Břevnovský klášter či památník na Vítkově.

2015

Podle posledních návrhů by nová galerie mohla stát na vrchu Vítkově, před Národním zemědělským muzeem na Letné či v místě bývalého Stalinova pomníku taktéž na Letné. Magistrát podporuje spíše první dvě varianty, Muchův vnuk by obrazy rád viděl v místě bývalého Stalinova pomníku. Podle radního Pechy je reálné, že by prostory mohly být vybudovány do roku 2015.

Přetahovaná o Slovanskou epopej Alfonse Muchy přerostla v politický spor Prahy a Jihomoravského kraje. Moravský Krumlov v pondělí na poslední chvíli zastavil stěhování uměleckého díla do hlavního města a s pomocí kraje nyní bojuje o jeho ponechání v místním zámku.

Vedení pražské radnice reprezentované radním hlavního města pro kulturu Ondřejem Pechou (ODS) se chce s moravským městem smírnou cestou domluvit na převozu 20 pláten. Připravuje proto dopis se svými argumenty, který v příštích dnech odešle tajemníkovi krumlovského úřadu. Teprve pokud Praha neuspěje, proti zákazu stěhování se odvolá.

Poštovní obálka ale poputuje i opačným směrem. Jihomoravští občanští demokraté se písemně obrátili na pražského primátora Pavla Béma (ODS), aby se přimluvil pro zachování současného stavu, kdy je Slovanská epopej vystavena v zámku v Moravském Krumlově. Cyklus zachycující dějiny Slovanů je zde umístěn již od roku 1963.

"Ponechte Slovanskou epopej v kraji, kde se její autor narodil a kde si její umístění přejeme jak my místní, tak i rodina pana Muchy," napsal Bémovi šéf jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. Upozorňuje v listu, že odvoz díla by znamenal pro Moravský Krumlov nejen ekonomickou ztrátu v podobě úbytku turistů, ale i duševní ztrátu pro jeho obyvatele.

Starosta šestitisícového Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý má z odvozu cenného uměleckého artefaktu logické obavy. Jediné lákadlo pro návštěvníky, které dnes město nedaleko Muchových rodných Ivančic má, je právě Slovanská epopej. Ročně se na ni přijede podívat kolem dvaceti tisíc turistů, což představuje naprostou většinu příjmů do městské pokladny.

Starosta Muchových rodných Ivančic a poslanec za KSČM Vojtěch Adam se domnívá, že jihomoravští občanští demokraté u pražských kolegů nepochodí. "Před měsícem jsem s primátorem Bémem ohledně epopeje mluvil, ale nepřipouštěl jakoukoli diskuzi," řekl Adam. 

Představitelé Prahy argumentují, že stav krumlovského zámku je neutěšený. "Jsem původním povoláním výtvarník a byl jsem se v Moravském Krumlově podívat. Viděl jsem, v jak dezolátním stavu ten zámek je. Byl jsem se tam podívat v březnu a podle mého názoru obrazy patří do pražské galerie," řekl pražský radní Pecha pro pondělní vydání HN.

Vedení města i Jihomoravského kraje se ale hájí tím, že Rytířský sál, v němž je dílo prezentováno, je ve velmi dobrém stavu a podle expertů je na vystavení díla ideální. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) zdůraznil, že kraj je připraven Moravskému Krumlovu ve zvelebení těchto prostor v budoucnu pomoci.

Dar do neexistujícího paláce

O dalším postupu by se mělo v nejbližších dnech jednat. Schůzku vedení Moravského Krumlova a Prahy bude iniciovat Jihomoravský kraj. Kvůli zákazu stěhování se ve čtvrtek mimořádně sejde také rada hlavního města. Ta by měla podle Pechy projednat všechny právní možnosti, které Praha v této chvíli má. Jednou z možností je podle Pechy i žaloba u soudu.

Metropole chtěla v pondělí začít s transportem pláten do Veletržního paláce. Mucha kolekci 20 obrazů věnoval Praze, ale pod podmínkou, že pro dílo vystaví zvláštní pavilon (Faksimilii darovací smlouvy najdete v boxu vlevo). Dosud se tak nestalo, exponáty mají být vystaveny ve Veletržním paláci. Proto podle Muchovy rodiny nebyly darovací podmínky smlouvy naplněny, slavné dílo tedy nemá majitele a o tom, komu vlastně patří, by měl proto v budoucnu rozhodnout soud.

Podle odpůrců stěhování bude Epopej v hlavním městě jen jednou z mnoha atrakcí. Obviňují také pražskou ODS, že si chce tímto krokem zlepšit pošramocenou pověst před podzimními komunálními volbami.


ON-LINE ROZHOVOR: Bude se Slovanská epopej stěhovat? Jak celou kauzu vnímá starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý? Zeptejte se ho i vy! Na vaše otázky bude v on-line rozhovoru odpovídat ve středu od 10 do 11. hodin. Otázky můžete pokádat již nyní ZDE.