Starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) se dnes na úřad chystal doručit svou rezignaci. Do soboty, kdy oficiálně ve vedení radnice skončí, chce ale stihnout ještě několik věcí.

Jančík dlouhodobě čelil kritice nejen od opozice, ale i od členů vedení pražské ODS. Těm v červnu slíbil, že ke konci července sám rezignuje na funkci starosty Prahy 5 i předsedy oblastní organizace ODS v téže pražské části.

Jančík ale před odchodem ještě ve čtvrtek povede zastupitelstvo, které má projednat petici za odvolání celé rady a vzít na vědomí Jančíkovu rezignaci. V pátek otevře opravené Tilleho náměstí, svolá poslední předvolební zastupitelstvo, které se sejde 16. září, a rozloučí se se zaměstnanci úřadu.

Městskou část až do říjnových komunálních voleb pravděpodobně povede první místostarosta Petr Horák (ODS). "Předpokládám, že neproběhne volba nového starosty," poznamenal Jančík.

Horák ale zřejmě nebude mít stejné kompetence jako současný starosta. Jančík dnes řekl, že některé jeho pravomoci už byly rozděleny mezi ostatní radní.

Jančík také na dnešním jednání ODS v Praze 5 oznámí svou rezignaci na post předsedy této oblasti. Tu podle něj do voleb povede první místopředseda a starosta Velké Chuchle Stanislav Fresl.

Starosta zopakoval, že nebude v podzimních volbách nikde kandidovat. Řekl ale, že na předvolební kampani se bude podílet.

Rodina především...

Odstupující starosta, který byl za mnohá rozhodnutí kritizován, dnes zopakoval, odchází dobrovolně. "Jsem rád, že jsem mohl být 12 let ve vedení městské části. Za tu dobu došlo k obrovskému rozvoji Prahy 5," uvedl Jančík.

Vyzdvihl, že se za jeho působení podařilo zprivatizovat asi 5000 bytů. Jako hlavní úkol pro další vedení městské části označil dostavbu Radlické radiály, která by spojovala vnitřní a vnější okruh metropole.

Opoziční zastupitelé mají ale jiný názor na Jančíkovo působení. Kritizovali ho mimo jiné za údajně nevýhodný prodej Ženských domovů na Smíchově nebo za smlouvy s firmou Agentura Praha 5, která pro městskou část vymáhala po neplatičích nájemné.

Letos v březnu podala organizace Transparency International na Jančíka a další představitele radnice kvůli smlouvám mezi Prahou 5 a Agenturou Praha 5 trestní oznámení. Kolegové z pražské ODS Jančíkovi vyčítali, že kvůli své kontroverzní pověsti ubírá ODS voličské hlasy.

"Teď chci odpočívat a věnovat se rodině. Manželka zlobila, jezdila rychle autem, tak na ni musím dohlédnout," uzavřel se smíchem Jančík. Jméno Jančíkovy manželky Lenky se objevilo v souvislosti s kauzou promlčených nebo odložených dopravních přestupků na pražském magistrátu.

Jančík byl ve funkci starosty od roku 2002, pozici obhájil v roce 2006. Předtím působil jako místostarosta. Jeho zvolení starostou ale rozdělilo ODS v Praze 5. Po komunálních volbách v roce 2006 se proto část zastupitelů zvolených za občanské demokraty ocitla v opozici.

Jančík sám pak získal v komunálních volbách v rámci kandidátky ODS druhý nejnižší počet preferenčních hlasů. Starostou byl znovuzvolen až napodruhé, když uzavřel koalici s ČSSD a částí SNK ED.

Související