Úřad pro ochranu hospodářské soutěže minulý týden definitivně prohrál spor s petrochemickou firmou Shell a bude jí muset zaplatit více než deset milionů za to, že jí před šesti lety neoprávněně uložil pokutu 65 milionů korun.

Je to ovšem vítězství nejen Shellu, ale i desítek dalších firem, které jako on zaplatily pokutu, jíž jim pak úřad musel vrátit. Ale za to, že jim několik let zadržoval peníze, nedostaly ani korunu. A státu tak nyní aktuálně hrozí, že bude platit nejméně dvě stě milionů korun - na úrocích za dobu, kdy jim peníze neoprávněně ležely na účtech státu.

Chceme úroky!

Pokutu Shellu tehdy strážci trhu odůvodnili tím, že se firma se svými čtyřmi konkurenty domlouvala na ceně benzínu na čerpacích stanicích - všem pěti firmám úřad uložil za kartelovou dohodu pokuty v celkové výši 313 milionů korun.

Jenže o dva a půl roku později musel pokuty vrátit. Benzínky se totiž odvolaly k soudu a ten jim dal za pravdu, že pokuty byly neoprávněné. A tři z pětice firem šly ještě dál - požádaly, aby jim úřad za dva a půl roku neoprávněně zadržované peníze zaplatil úroky. Podobně, jako to dělají finanční úřady, když neoprávněně vyberou vyšší zálohy na daních.

Když úřad úroky vyplatit odmítl, obrátily se firmy opět na soud. A ten jim dal opět za pravdu - a řekl, že za neoprávněně zadržované peníze mají dostat úroky od prvního dne, kdy přestaly mít možnost s nimi disponovat.

A i když uvedený verdikt padl již loni v říjnu, definitivní vítězství firmy zaznamenaly teprve minulý týden. Nejvyšší správní soud totiž zamítl kasační stížnost antimonolního úřadu ve sporu s Shellem a zmařil mu tak poslední šanci, jak se placení úroků vyhnout.

"Je to definitivní rozhodnutí, není proti němu žádný opravný prostředek,“ potvrdil HN soudce Krajského soudu v Brně David Raus. Úřad podal sice dovolání i v případě dvou dalších benzínek které se odvolaly - Lukoil a ÖMV - ale protože jde o totožný případ, je téměř jisté, že i zde kasační stížnost skončí zamítnutím.

Sedm statečných

Firem, kterým Úřad pro ochranu hospodářské soutěže neoprávněně uložil mnohamilionovou pokutu, kterou pak musel vrátit, jsou desítky. Zaplatit úroky ze zadržovaných peněz chce ale jen sedm z nich. Přesto to však úřad vyjde na více než dvě stě milionů korun.

Kromě již tří zmíněných benzínek je to i Telefonica, Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) a dvojice strojírenských gigaqntů Mitsubishi a Hitachi.

Kromě benzínek již s žalobou o vrácení úroků uspěla u Krajského soudu i Télefonica. Té úřad v roce 2004 dal pokutu 81,7 milionu za to, že její předchůdce Český Telecom zneužíval dominantní postavení na trhu - pokutu dostala zpět letos v únoru. A Télefonica si k tomu datu vyčíslila ušlé úroky na 76 milionů korun. "A každý den rostou o dalších třicet tisíc,“ upozornil právní zástupce Télefoniky Jaromír Pařil.