Pozoruhodně pestrou kariéru má za sebou Josef Zieleniec. A podle všeho se do politického důchodu ani ve věku 64 let nechystá, naopak. Podle informací čtvrtečního vydání deníku Právo bude za Věci veřejné (VV) na podzim kandidovat do Senátu.

Zieleniec by měl podle deníku usilovat o hlasy voličů na Praze 11, kde vyprší mandát Janu Nádvorníkovi (ODS). Práci v horní komoře Parlamentu ČR si přitom Zieleniec již jednou vyzkoušel, na začátku tohoto tisíciletí.

S nadsázkou by se dalo říct, že jediné křeslo, na kterém Zieleniec neseděl, byl post řadového poslance. Ve vysoké politice se ale angažoval již od počátku 90. let. Byl jedním ze zakladatelů Občanské demokratické strany a od roku 1992 vedl pět let československou, později českou diplomacii.

Na podzim 1997 se při tzv. Sarajevském atentátu postavil na stranu Klausových odpůrců a kvůli problémům s financováním ODS rezignoval na své vládní i stranické funkce a odešel z partaje.

Senát a Evropský parlament

Do vysoké politiky se vrátil v roce 2000. V senátních volbách kandidoval jako nezávislý s podporou Čtyřkoalice (KDU-ČSL, US-DEU, ODA, DU) a suverénně zvítězil již v prvním kole volby, když v obvodu Praha 4 získal přes 52 procent hlasů.

Ani v horní komoře ale nevydržel Zieleniec dlouho. V prvních volbách do Evropského parlamentu (EP) po vstupu ČR do EU hájil úspěšně barvy SNK a sdružení nezávislých a Evropských demokratů. Zisk 11 procent hlasů ho jako lídra kandidátky automaticky poslal do EP.

Nyní by se Zieleniec do Senátu rád vrátil. Nikoli už jako člen SNK-ED, ale jako nominant Věcí veřejných, se kterými evropští demokraté spojili síly již před květnovými volbami do Poslanecké sněmovny. Definitivní seznam kandidátů by grémium VV mělo schvalovat příští týden ve středu. Podle Práva by se mezi nimi měl objevit i bývalý dlouholetý ředitel Státní opery v Praze Jaroslav Vocelka nebo lékař a publicista Martin Jan Stránský, o němž se uvažovalo na post ministra zdravotnictví.

Paradoxem je, že "strana přímé demokracie" Věci veřejné nechá své registrované příznivce tzv. Véčkaře rozhodovat o tom, kdo povede jejich kandidátku do komunálních voleb, ale uchazeči o senátorský post žádnými vnitrostranickými primárkami procházet nemusí. 

Podle oslovených zástupců VV je to především kvůli tomu, že strana nemá dostatek kvalitních uchazečů, mezi kterými by Véčkaři na internetu mohli hlasovat.

Volby do Senátu budou letos v půli října společně s komunálními volbami. Lidé v nich určí, zda v horní komoře udrží pravice většinu, kterou květnovými volbami získala i ve sněmovně. Kompletní seznamy kandidátů do Senátu mají ze sněmovních stran jen ODS a KSČM.