Česko dostane od Američanů "záplatu" za zrušený radar. V rámci protiraketové obrany vybudují USA na našem území tzv. centrum sdíleného včasného varování. Mělo by se jednat o zařízení "sensorového typu", jehož cílem bude detekce odpálených raket, které míří na teritorium Severoatlantické unie.

Podle zdrojů z českého ministerstva zahraničí by mělo jít o dvě kanceláře s počítačovým a dalším technickým vybavením. Na jeho obsluze by se po zaškolení měli podílet také Češi. Premiér Petr Nečas na páteční tiskové konferenci uvedl, že se nebude jednat o velikou technickou budovu.

"Není to žádné supervojenské zařízení," řekl Nečas. Zároveň dodal, že by centrum mohlo stát i v Praze nebo jeho okolí. Přesné umístění je nyní v jednání. Zástupci Pentagonu byli už v květnu v ČR na obhlídce možných pracovišť.

Poté, co americký prezident Barack Obama zrušil plány na vybudování radarové základny v Brdech, je tento krok prvním konkrétním naplněním dřívějších proklamací, že se s Českem stále počítá.

Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) plán počítá s tím, že v Česku budou dvě kanceláře, jedna v Praze na generálním štábu armády a druhá na jiném místě. Čeští experti by v nich měli obsluhovat počítačové terminály, které budou sledovat pohyb raket. Budou přitom mít přístup k informacím z různých amerických radarů. Podle Vondry je projekt jen prvním krůčkem k zapojení ČR do systému protiraketové obrany. Systém je totiž jen pasivní, neobsahuje žádné prostředky k sestřelení raket, uvedl.

"Pro americké ministerstvo zahraničí, pro ministerstvo obrany, stejně jako pro celou administrativu jde o záležitost vysoké priority. Systém předběžného varování je v rámci evropské protiraketové obrany naším nejvýznamnějším projektem v Česku," odůvodňuje Pentagon ve zprávě pro Kongres, proč potřebuje peníze co nejdříve.

Nečas zopakoval, že částka 2,2 milionu dolarů uvolněných na roky 2011 a 2012 by měla pokrýt náklady na vybudování, vybavení a rozeběhnutí nového detekčního centra. "Další financování bude záviset na zapojení do systémů Severoatlantické aliance," dodal ministerský předseda.

Bez parlamentu, ale s podporou ČSSD

Nečasova vláda bude nejspíš pro zapojení do Obamovy protiraketové obrany horovat ještě víc, než ta Topolánkova horovala pro Bushův radar v Brdech. Jednak už nezahrnuje Stranu zelených, v níž kvůli této otázce docházelo k opakovaným roztržkám, jednak Obamův projekt není tolik kontroverzní - nedráždí už tak Moskvu a zároveň počítá se zapojením ostatních států NATO

Souhlas vedení koaličních stran k novému monitorovacímu středisku by mohl úplně postačovat. Podle diplomatických zdrojů HN by se totiž nové pracoviště mohlo zřídit už na základě dosavadních česko-amerických smluv. Nebyla by tedy potřeba nová dohoda, kterou by musel schválit český parlament.

Nicméně, pokud by k tomu došlo, hlasitý odpor se prozatím dá čekat pouze od komunistů, kteří se pořád nesmířili ani s členstvím České republiky v NATO. Naproti tomu u ČSSD nová základna nevyvolává ani zdaleka tolik averzí jako původní radar v Brdech.

Protože je Česko jejím členem, je samozřejmé, že se bude na jejích projektech podílet, uvedl stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).Centrum předběžného varování podle něj bude součástí jiného protiraketového systému než původně zamýšlený radar.

Zatímco systém v Brdech měl být podle Zaorálka součástí obrany proti raketám dlouhého doletu, centrum, o kterém se nyní hovoří, má být součástí obrany proti střelám krátkého a středního doletu, která se už delší dobu plánuje v rámci Severoatlantické aliance.  

Odpůrci radaru chtějí znovu protestovat

Iniciativa Ne základnám, která protestovala proti umístění amerického radaru v Brdech, se dnes se stejnými argumenty postavila i proti novému záměru české a americké vlády. Stejně jako radar i centrum včasného varování podle ní postrádá jakýkoliv smysl. Iniciativa v tiskové zprávě uvedla, že proti projektu chystá protestní akce.  

Téma protiraketové obrany se na zdejší scéně poprvé objevilo v roce 2006, kdy Bílý dům a český kabinet potvrdily, že jednají o umístění radaru v Brdech. Bushův nástupce Obama ale loni projekt zrušil a představil návrh, v němž už Česko nehraje takovou roli.