Ve dvou rybnících v Jivjanech na Domažlicku hynou stovky ryb. Příčinou je zřejmě únik trusu z nedaleké velkodrůbežárny ve Velkém Malahově.

Podle rybářů a hasičů je v nich kritický nedostatek kyslíku a všech zhruba 1500 ryb, převážně kaprů, tak zřejmě nepřežije, řekl starosta Velkého Malahova Václav Brichzin.

Hasiči zajistili výpustě z drůbežárny i z poškozených rybníků, aby se znečištěná voda nemohla dostat potokem do dalších dvou větších vodních ploch v obci a pod ní, které jsou součástí rybniční kaskády.

Hasiči, rybáři, policie, zástupci obce, odboru životního prostředí v Horšovském Týně i drůbežárny spolupracovali při ekologické havárii celou noc.

"Nyní už ke znečištění nedochází. Odbor životního prostředí, inspekce i laboratoř odebraly vzorky a dnes odpoledne se dozvíme, jak velké znečištění je a co konkrétně ho způsobilo," řekl starosta.

Podle něj je ale pravděpodobné, že za havárii může slepičí trus, který se dostal meliorací do potoka. Šéf drůbežárny Česká drůbež Petr Červený je s obcí v kontaktu, pomáhá při řešení problému a nabídl rybářům kompenzaci.

Jeden znečištěný rybník je v polích a druhý na hranici Jivjan. "Smrdí jako kanál. Hasiči nám řekli, že už ryby nezachráníme," řekl Petr Štoger, obyvatel Jivjan.

Podle něj i starosty čistili pracovníci drůbežárny sklepy haly. Vyplachovali je vodou, která pak spolu s trusem natekla do požární nádrže za halou a odtud do meliorací a následně do potoka.

 

Související