Mezi jmény předlistopadových špionů, které zveřejnil na webu Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), není žádný příslušník Vojenského zpravodajství. Jeho bezpečnostní ředitel Štefan Bačinský se tak snaží vyvrátit tvrzení deníku Mladá fronta Dnes (MfD), který o údajném pochybění napsal.

Deník tvrdí, že Ústav pro studium totalitních režimů nedopatřením spolu se jmény někdejších komunistických špionů zveřejnil na internetu i jména doposud aktivních agentů. Mezi prozrazenými jsou podle MfD i někteří současní diplomaté, kteří působí nebo ještě donedávna působili na různých postech na českých ambasádách. Dohromady jde o jména 380 lidí, některým z nich může jít i o život, napsal deník.

"Může to ohrozit jejich bezpečnost. Určitá rizika tam jsou," řekl Zdeněk Hazdra, který je pověřen řízením Ústavu pro studium totalitních režimů. Bačinský však spekulace na téma ohrožení bezpečnosti pracovníků Vojenského zpravodajství jednoznačně popřel. Případ označil za "nezávažný až irelevantní". Činnost vojenské rozvědky, životy jejích agentů ani bezpečnost České republiky podle Bačinského není ohrožena.

Činnost zpravodajství prý není ohrožena

"Ani jedna osoba (ze zveřejněných seznamů) není příslušníkem Vojenského zpravodajství, ani jedna osoba není spolupracovníkem Vojenského zpravodajství. Činnost zpravodajství nebyla ohrožena," stojí si za svým Bačinský. Všechny osoby, jejichž složky byly historikům v ÚSTR předány, jsou podle něj předlistopadoví kádroví příslušníci Zpravodajské služby generálního štábu nebo jejich spolupracovníci.

Podle bývalého šéfa ÚSTR Pavla Žáčka je titulek MfD "Stát odkryl jména svých špionů" zavádějící a článek je "trošku přestřelený". "Kdo se na ten článek podíval, musí mu být jasné, že to nemůže být nic živého, už jen s ohledem na to obrovské množství údajů (380 jmen)," prohlásil v ČT Žáček.

Údajným zveřejněním jmen aktivních agentů tajné služby se možná bude zabývat na mimořádném zasedání sněmovní branný a bezpečnostní výbor. "Pokud s tím bude souhlasit část členů, mohlo by se uskutečnit příští týden," řekl předseda výboru František Bublan (ČSSD).

Poslanci sociální demokracie a komunistů dnes v tiskových prohlášeních zveřejnění odsoudili. Stínový ministr obrany ČSSD Petr Hulinský považuje současný případ za důkaz špatného stavu ministerstva obrany.

Archiválie, které Ústavu pro studium totalitních režimů poskytlo vojenské zpravodajství, zveřejnil ústav na internetu v dubnu a volně přístupné byly až do června. Měly obsahovat přitom jak jména lidí, kteří pracovali pro rozvědku za totality, tak údaje o lidech, kteří po roce 1989 zůstali a sloužili novodobé tajné službě.

Zveřejnění jmen předlistopadových agentů nařizuje ÚSTR zákon. Na základě tohoto zákona musí Vojenské zpravodajství ústavu poskytovat informace o pracovnících totalitních bezpečnostních služeb. Podle Bačinského tak rozvědka nemohla jednat jinak, než že seznamy ústavu pro studium totality poskytla.

Vojenská rozvědka vysílá agenty do ciziny, aby zjišťovali údaje o cizích armádách nebo zbrojních programech. Zaměřují se také na pronikání do struktur teroristických organizací.