Senát kvůli požadovaným škrtům ve státním rozpočtu mimo jiné odloží nákup nových aut za dva miliony korun. Dalších 450.000 korun v investičních výdajích plánuje ušetřit na výhodnějších cenách v zakázkách na dodávky informačních technologií. S plánem úspor v rozpočtu v úterý senátní hospodářský výbor seznámil kancléř František Jakub a senátoři jeho informaci vzali na vědomí.

Senát by měl na základě usnesení vlády z minulého týdne zmrazit ve svých výdajích 13,5 milionu korun. Spolu s dalším požadavkem předchozí vlády na vázání výdajů v rozpočtu tak za letošní rok musí celkem seškrtat více než 24 milionů korun. Podle schváleného rozpočtu měl mít Senát na letošní rok přes 551 milionů korun.

V provozních výdajích chce senátní kancléř ušetřit například milion korun odložením nákupu výpočetní techniky. Nově nastoupivší senátoři budou muset počítat s tím, že jim jejich služební notebooky budou muset sloužit celých šest let a nebudou se obměňovat dříve. Také místo tiskáren, které doslouží, se nebudou pořizovat nové a tisknout se bude na takzvaných síťových tiskárnách.

Dalších 800.000 korun má přinést výhodnější pojištění flotily senátních automobilů. Na právních a poradenských službách plánuje Senát ušetřit 300.000 korun, na úklidu milion korun. Škrty na cestovném umožní zmrazit 400.000 korun, stejnou částku má přinést úspora na pohoštění delegací a návštěv. Úspora na tuzemských letenkách má přinést 130.000 korun, další peníze se podle kancléře dají ušetřit například na protokolárních darech.

Kancléř senátory ujistil, že se snažil plán úspor sestavit tak, aby neohrozil fungování Senátu jako zákonodárného sboru. "Ten úkol nebyl docela snadný," konstatoval. O škrtech v rozpočtu nejen Senátu, ale i sněmovny, ombudsmana, Ústavního soudu, Kanceláře prezidenta republiky a Nejvyššího kontrolního úřadu musí ještě rozhodnout rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Sejít by se měl po 10. srpnu, tedy po schůzi sněmovny, na které se bude hlasovat o důvěře nové koaliční vládě.

Příští rok o 53 milionů méně

Kancléř také seznámil senátory s návrhem senátního rozpočtu na příští rok. Ten počítá s výdaji 497,992 milionu korun, což je však proti letošku pokles o desetinu, tedy o zhruba 53 milionů korun. Kancléř zdůraznil, že tím pádem by během posledních tří let klesly celkové výdaje o asi 100 milionů korun. "V tomto případě rovnou avizuji, že je to velmi, velmi problematický návrh," prohlásil. Zdůraznil přitom, že téměř tři čtvrtiny výdajů Senátu jsou zákonem dané, jde například o platy zákonodárců, náhrady a mzdy zaměstnanců.

Bude tak muset proti letošnímu upravenému rozpočtu ušetřit dalších 30 milionů korun na provozních výdajích. Například objem peněz na mzdy zaměstnanců se podle něj sníží o deset procent.

Související