Ministerstvo obrany už podle premiéra Petra Nečase (ODS) nesmí být "dojnou krávou" pro privilegované firmy, které mu zprostředkovávají nákupy. "Vláda tuto praxi ukončí," prohlásil Nečas po návštěvě tohoto úřadu. Firmy, které jsou prostředníky nákupů, podle něho parazitují na státu a nic nepřinášejí. Ministerstvo navrhne takovou změnu zákona, aby mohlo nakupovat přímo.

"Systém privilegovaných prostředníků musí skončit. Je to parazitující systém a vede k nehospodárnosti v resortu," tvrdí Nečas. O ukončení této praxe se píše už v koaliční smlouvě ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

K největším obhájcům role prostředníků patří ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) - přítel zbrojaře Richarda Hávy ze společnosti Omnipol, která se v posledních letech podílela na několika miliardových nákupech obrněnců Iveco nebo dopravních letounů CASA.

Právě nákup španělských letadel se ukázal jako pochybný. Omnipol podle předsedy vlády státu nijak nepomohla a prý od něj pouze inkasoval. Smlouva na letouny se podle dnešních HN bude možná navíc měnit.

O úpravu podmínek požádalo nadnárodní konsorcium EADS, které letadla vyrábí. Podle Nečase by proto Kalousek neměl snahám o omezení role prostředníků bránit. "Myslím si, že pan Kalousek i ve světle nejnovější kauzy kolem letadel CASA svůj názor přehodnotí," vzkázal ministrovi Nečas.

Kalousek snahám premiéra bránit nebude

Firmě EADS se podle ministerstva nepodařilo domluvit zájemce pro pět českých bitevníků L-159, které se měly vyměnit za jedno z celkem čtyř dopravních letadel CASA. Ministerstvo obrany má možnost cenu sporného kontraktu za 3,5 miliardy korun snížit, napsaly HN. Nečas dnes prohlásil, že vláda dříve nákup schválila kvůli tomu, aby udala letouny L-159.

Námitku, že se na kontraktu podílel i ministr obrany v předchozí úřednické vládě Jana Fischera Martin Barták nominovaný ODS, Nečas odmítl. Uvedl, že politickou zodpovědnost nese exministryně Vlasta Parkanová (TOP 09), která je v současnosti podle dohod vládních stran místopředsedkyní sněmovny.

Parkanová se proti Nečasově interpretaci ohradila. Uznala, že výhodnost nákupu vojenského materiálu přes české prostředníky může být sporná, ale v době nákupu letounů CASA to nařizoval platný zákon. "Celou transakci tehdy schvalovala vláda, ve které seděl kromě mě i mimo jiné Petr Nečas a (současný ministr obrany) Alexandr Vondra," sdělila Parkanová.

Naopak Kalousek premiérovi odpověděl, že je naivita si myslet, že vynechání prostředníků něco změní. Jeho snahám však nebude bránit. "Klidně to podpořím. Tvrdím ale, že žádné úspory to nepřinese. Stačí se podívat na stavební zakázky, které dělá armáda sama. Ty svědčí o tom, že o větší efektivitě můžeme pochybovat," argumentoval v rozhovoru pro HN Kalousek.

Premiér navíc podle Kalouska mohl stejnou změnou navrhnout už dávno. „On je v parlamentu déle než já a několik let byl dokonce předsedou výboru pro obranu,“ dodává ministr financí.

Současný zákon umožňuje obraně nakupovat z ciziny přímo jen ve výjimečných případech a to když nákup probíhá na základě mezivládní smlouvy, jako tomu bylo třeba u pronájmu stíhaček Gripen.  Zákon se nově má změnit tak, aby si ministerstvo mohlo vybrat, jakým způsobem zakázku provede.
Generální ředitel společnosti Omnipol Michal Hon řekl, že této obchodní firmě nepřísluší výroky premiéra Nečase komentovat. "My jsme nikdy nic špatného neudělali a chováme se podle zákonů této země. Jestli nebude šance, aby ministerstvo obrany využívalo služeb obchodních organizací, tak je nebudeme poskytovat," uvedl Hon.

Bez odpovědi nechal otázku, zda ministerstvo obrany může díky vlastnímu nákupu zbraní a vojenského materiálu ušetřit. "Jsem zvědavý, jak se na ministerstvu poperou s tím, že mají zároveň snižovat výdaje na mzdy, protože tu práci bude muset někdo udělat," podotkl.

Také zbrojař Háva řekl před nedávném v rozhovoru pro HN, že ve zprostředkovatelských firmách vidí výhody. Podle Hávy zahraniční společnosti volí české prostředníky, protože je to vyjde levněji.

"Kdyby sem přišly přímo, tak by je to stálo miliony či desítky milionů dolarů. Pro ně je daleko výhodnější mít na to partnera, který tu má na starost zejména servis a logistiku," řekl v červnovém rozhovoru pro HN Háva.

Kromě Omnipolu je dalším významným prostředníkem MPI Group, kterou vede zbrojař Michal Smrž. Ten měl pro změnu blízko k bývalému náměstkovi, později ministrovi obrany Martinu Bartákovi.

Jak HN před časem upozornily, právě od Bartákova nástupu na resort obrany před čtyřmi lety „zázračně“ vzrostl objem zbraní a vojenského materiálu, který stát nakoupil od MPI Group. Firma se bez otevřené soutěže dodala vojákům například německé obrněné vozidla Dingo za více než 600 miliónů.

MPI Group se dnes nechtěla k věci vyjadřovat.