Archiv bezpečnostních složek (ABS) má vymazat z webového seznamu spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB) herce Jana Kanyzu. Ve středu o tom rozhodl pražský městský soud, který tak vyhověl Kanyzově žalobě. Soudy už dříve určily, že herec byl v oficiálních seznamech spolupracovníků StB evidován neoprávněně. Středeční rozsudek zatím není pravomocný, Katka Volná z ABS ale ČTK řekla, že archiv bude rozsudek respektovat a Kanyzovy údaje odstraní v nejbližší možné době.

ABS Kanyzovo jméno odmítal vymazat s tím, že pravomocný rozsudek o neoprávněnosti evidence je pro herce dostatečným zadostiučiněním. Soud se ale s touto argumentací neztotožnil. "Po právní stránce je případ jednoduchý," konstatovala soudkyně Jaroslava Lobotková. Dodala, že ABS neoprávněně zasáhl do Kanyzových osobnostních práv, když publikoval informace o jeho osobě. Podle verdiktu je musí odstranit do jednoho měsíce od právní moci rozsudku.

Archiv na svém webu uvádí Kanyzovo jméno i datum narození, vede ho jako agenta s krycím jménem Honza. U údajů je symbol hvězdičky, jenž je v poznámce pod čarou vysvětlen tak, že "Archiv bezpečnostních složek od Ministerstva vnitra ČR převzal soubor pravomocných rozsudků, kterými se určuje, že evidence některých osob je neoprávněná". Soudkyně ale prohlásila, že takové označení je podle jejího názoru nevýrazné.

Totéž si myslí i Kanyzův právník Jiří Vágner. Novinářům řekl, že symbol hvězdičky může paradoxně více nasměrovat zájem veřejnosti na člověka, u jehož jména se objeví. Kanyza prý po archivu nepožadoval finanční odškodnění, protože mu nešlo o peníze, ale o očištění jména.

Sám herec ve středu k soudu nedorazil kvůli pracovním povinnostem. Za jeho rodinu tak na verdikt reagovala Kanyzova dcera Barbora. "Pro mě osobně se tímhle nic nezměnilo, já nepotřebuji rozsudek soudu k tomu, abych věděla, že můj táta je slušný člověk a má čisté svědomí," napsala ČTK. Kanyza spolupráci s StB vždy popíral a dlouho bojoval za to, aby ze seznamu spolupracovníků zmizel. Už dříve uvedl, že ho StB pouze dlouhodobě předvolávala a opakovaně vyslýchala.

To, že herec spolupracoval s StB, tvrdilo v minulosti ministerstvo vnitra. Poukazovalo na výpověď Zdeňka Vaníčka, který u StB pracoval v polovině 70. let. Vaníček vypověděl, že s Kanyzou udržoval služební kontakty a že mu také učinil nabídku na spolupráci, kterou herec dobrovolně přijal a poté tajné policii předával informace mimo jiné o kolegovi Vítězslavu Jandákovi.

Pražský městský soud rozhodl už v květnu 2006, že Kanyza byl evidován neoprávněně. Ministerstvo vnitra se však odvolalo k vrchnímu soudu, který dal ministerstvu za pravdu. Nejvyšší soud pak ale loni vyhověl hercovu dovolání a vrátil případ k novému projednání, v němž už se vrchní soud přiklonil na stranu Kanyzy. Rozsudek nabyl právní moci letos v lednu.

Koordinátorka vnějších vztahů ABS Volná řekla ČTK, že středeční verdikt je pro archiv výzvou pro to, aby v podobných soudních sporech zkvalitnil spolupráci s vnitrem. Volná je přesvědčena o tom, že kdyby ministerstvo soudu včas předložilo všechny potřebné důkazy, dopadl by spor s Kanyzou o oprávněnosti jeho evidence jinak. Připustila, že soudkyně ve středu nemohla rozhodnout jinak, než rozhodla.