Vláda ve středu schválila své programové prohlášení, sdělil zdroj obeznámený s jejím jednáním. V prohlášení jasně prohlásila, že bude usilovat o uznání protikomunistického odboje a odporu proti komunismu, uvedl na tiskové konferenci premiér Nečas.

Předsedové tří vládních stran se dohodli na prosazení zákona o protikomunistickém odboji jako jednom z vládních cílů. K dohodě došlo na separátním jednání po Paumerově pohřbu, kterého se zúčastnilo celé vedení kabinetu. Cílem zákona je, aby příslušníci protikomunistického odboje měli stejné postavení jako bojovníci proti nacismu.

KOMPLETNÍ PROGRAMOVÉ PROHLÁŠENÍ VLÁDY - pdf

Také předseda TOP 09, vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pokládá za důležité, aby byl odpor proti komunistickému režimu uznán za stejně důležitý, jako byl odboj proti nacismu.

Premiér Nečas uvedl, že některé náhrady lidem, kteří se podíleli na boji proti komunismu, už byly schváleny pomocí pozměňovacích návrhů ve sněmovně. Vláda se nyní přihlásila k senátnímu návrhu, který připravila skupina senátorů okolo místopředsedy horní komory parlamentu Jiřího Lišky.

Návrh programového prohlášení stanovuje kabinetu pět priorit. Vláda chce zastavit růst veřejného dluhu a nasměrovat stát k vyrovnanému rozpočtu v roce 2016, dále provést důchodovou reformu.

Slibuje také modernější a výkonnější zdravotnictví a změny v systému vysokoškolského vzdělávání. Za páté chce kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) snížit prostor pro korupci ve státních úřadech a zajistit transparentnost veřejných zakázek.

Asi čtyřicetistránkový dokument vychází z podrobné koaliční smlouvy, kterou strany vyjednaly předtím, než se "upsaly" ke spolupráci v Nečasově vládě. Ministři na středečním jednání v textu ještě upravili některé věcné drobnosti.

Vláda projednávání dokumentu dopoledne přerušila kvůli pohřbu člena protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů Milana Paumera.Programové prohlášení vlády je hotové. Klíčových je pět bodů - čtěte ZDE

Vládní prohlášení zkritizovali sociální demokraté. Jejich úřadující předseda Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci prohlásil mimo jiné, že některé závazky převzaté z koaliční smlouvy jsou na současné rozpočtové situace nesplnitelné. "Ten text není realistický," řekl. Zopakoval, že ČSSD nebude hlasovat pro důvěru vládě.

Uvedl celkem čtyři argumenty. Politika vlády podle něj povede k větší nerovnosti, protože nejbohatší lidé nebudou přispívat k vyrovnávání veřejných rozpočtů. Zhorší se dostupnost veřejných služeb, protože například školné zabrání většímu přístupu ke studiu. Vláda podle něj neřeší ani růst ani nezaměstnanost a nelíbí se mu ani její přístup k ochraně životního prostředí.

Koaliční vláda ODS, TOP 09 a VV byla jmenována před třemi týdny. Aby mohla plnohodnotně vládnout, musí získat ještě důvěru Poslanecké sněmovny. Požádá o ni v úterý 10. srpna.

Kabinet zároveň poslance seznámí se svým programovým prohlášením. Vládní strany disponují pohodlnou většinou 118 poslanců, a měly by tedy důvěru sněmovny získat.