Dvě verze NERVu

NERV č. 1

Vladimír Dlouhý, Martin Jahn, Pavel Kohout, Jiří Kunert, Michal Mejstřík, Jiří Rusnok, Tomáš Sedláček, Jiří Schwarz, Jiří Weigl, Miroslav Zámečník.

NERV č. 2

Nováčci: ekonom Vladimír Bezděk, exministr financí Eduard Janota, někdejší viceguvernér ČNB Pavel Kysilka, ekonom Lubomír Lízal, ekonom Daniel Münich, ekonom Jan Procházka, analytik Petr Zahradník.

Vláda ve středu schválila obnovení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Nové složení představí podle premiéra Petra Nečase už ve čtvrtek, kdy se zároveň uskuteční první zasedání rady.

V novém NERVu zasednou vedle osvědčených členů i nové tváře. Podle informací HN bude vládě radit i někdejší ministr financí Eduard Janota či Vladimír Bezděk, který vedl Poradní expertní skupinu pro důchodovou reformu.

"Vláda si uvědomuje, že nemá patent na rozum a že potřebuje silnou kvalifikovanou a kompetentní zpětnou vazbu. A tato skupina nestranických expertů je schopna tuto vazbu poskytnout. Chceme být vládou, která naslouchá respektovaným ekonomickým odborníkům," řekl Nečas po zasedání vlády.

Celkem bude mít NERV patnáct členů: Vladimíra Dlouhého, Pavla Kohouta, Pavla Kysilku, Lubomíra Lízala, Michala Mejstříka, Daniela Münicha, Jana Procházku, Jiřího Rusnoka, Tomáše Sedláčka, Jiřího Schwarze, Jiřího Weigla, Petra Zahradníka a Miroslava Zámečníka.

První verze NERVu byla ustavena dne 8. ledna 2009 jako odborný poradní a konzultační orgán vlády. Trvalým úkolem rady bylo hledání a návrhy receptů, směřujících k udržení a akceleraci ekonomického růstu České republiky.

Rada vznikla jako desetičlenná a její činnost, která skončila předložením závěrečné zprávy 14. září 2009, řídil a koordinoval premiér.

"Národní ekonomická rada se osvědčila. Je to dobrá struktura a přináší dobrý expertní pohled. NERV je v době reforem jednou z klíčových institucí," řekl Nečas už minulý měsíc.
 

Související