Do Česka míří vydatné srážky, které v nadcházejících dvou dnech zvýší hladiny řek. Připravit by se na to měli zejména obyvatelé západní části země a Vysočiny. Do dnešní půlnoci naprší od pěti do 30 milimetrů srážek, ojediněle až 50 milimetrů, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Extrémní srážky čekají meteorologové od pátku v Praze, Středočeském, Jihočeském, Pardubickém kraji a kraji Vysočina. V těchto regionech plus v Plzeňském a Libereckém kraji proto hrozí i velké nebezpečí povodní.

Výstraha před velmi vydatným deštěm pak platí pro kraje Karlovarský, Plzeňský, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký. V Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém kraji má vydatně pršet v pátek odpoledne. Rovněž v těchto regionech srážky zvednou hladiny řek, nebezpečí je ale poměrně malé. Varování před povodněmi platí ve všech případech od pátku až do odvolání.
Srážky by sice měly během pátečního večera ustávat, v noci na sobotu se ale vrátí a budou v Česku pokračovat i po celou sobotu, uvedl ČHMÚ. Pršet by mělo přestat až v noci na neděli.

Během soboty naprší většinou do 30 milimetrů vody. V jihozápadních a jižních Čechách, na jihovýchodě středních Čech a na Vysočině meteorologové ale očekávají při intenzivním dešti místy až 60 milimetrů vody. V souvislosti s tím hladiny řek dosáhnou prvního nebo druhého povodňového stupně. Zejména v jižních a jihozápadních Čechách to může být ojediněle až třetí stupeň povodňové aktivity, zdůraznil ČHMÚ.
Související