Fenomenální jamajský sprinter Usain Bolt utrpěl první prohru po dvou letech. Světového rekordmana dnes porazil na mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu v závodu na 100 metrů Američan Tyson Gay, jenž zvítězil v čase 9,84 sekundy. Bolt skončil druhý za 9,97.

Na Stockholm trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa Bolt nejspíš nebude vzpomínat v dobrém. Naposledy prohrál právě na tomto stadionu, tehdy ho 22. července 2008 porazil rovněž v běhu na 100 metrů časem 9,88 sekundy krajan Asafa Powell. Bolt byl tenkrát pouze o setinu pomalejší.

V dnešním klání nejrychlejších es historie před vyprodaným stadionem měl původně startovat také bývalý světový rekordman Powell, který je společně s Boltem nejrychlejším mužem sezony s časem 9,82. Na poslední chvíli se ale ze závodu odhlásil kvůli zdravotním problémům. Všichni tři se naposledy utkali loni na MS v Berlíně.

Ten třetí vzadu: Thompson

Gay měl po dvou odložených startech jen o něco málo rychlejší startovní reakci než Bolt, ale hned od prvních metrů vedl. V průběhu celého závodu měl náskok, který se Jamajčan s nezvykle zarputilým výrazem marně snažil dohnat. Když deset metrů před cílem zjistil, že nemá šanci, závěr už vypustil. Třetí proběhl cílem Richard Thompson z Trinidadu (10,10).

"Jednou se to muselo stát, říkal jsem vám, že nejsem neporazitelný," prohlásil v cíli Bolt. Upozornil, že netrénoval tolik jako v minulých letech a snaží se letos hlavně se nezranit. "Takže si po dnešku nemůžu stěžovat. Nezbývá, než Tysonovi pogratulovat. Já nejsem v nejlepší formě, zatímco on ano," uvedl.

Nedařilo se Ptáčníkové ani Frydrychovi

Gay porazil Bolta ve třetím vzájemném duelu poprvé. Pro Jamajčana byl dnešní čas druhým nejhorším ve finálovém běhu. Naopak Gay si zopakoval ve Stockholmu vítězství z loňska, kdy vyhrál v času 9,79 sekundy, byť tehdy s nepovoleným větrem. "Ještě mě čeká štafeta v Curychu, pak poběžíme v Bruselu, uvidíme. Dnes jsem prostě nebyl připraven," dodal Bolt.

V soutěži tyčkařek se příliš nedařilo Jiřině Ptáčníkové, která obsadila výkonem 441 centimetrů osmou pozici. Neuspěl ani oštěpař Petr Frydrych, který skončil za hod dlouhý 75,18 metru devátý.