Evropská unie včera uprostřed své prázdninové sezony vypustila zajímavý pokusný balonek. Eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski v rozhovoru pro list Financial Times Deutschland uvedl, že v září předloží komisi návrhy na zavedení přímé unijní daně, z níž by se financoval chod sedmadvacítky. Až dosud byly podobné nápady politicky velmi výbušné a členské státy je odmítaly.

"Pokud by EU měla větší vlastní příjmy, mohly by se příspěvky z národních rozpočtů snížit," řekl Lewandowski s tím, že z řady hlavních měst členských států zaznívají hlasy, požadující snížení příspěvků do společné unijní pokladny.

Příspěvky členských států nyní činí 76 procent, v roce 1988 to bylo pouze 11 procent rozpočtu EU. Protože celá Evropa nyní hledá způsoby, jak ušetřit, přímá daň by mohla podle Lewandowského snížit jednotlivé národní příspěvky.

Lewandowski navrhne hned několik možností pro zavedení přímých daní, kterých by se ovšem musely vzdát členské země. Mohlo by jít například o zdanění letecké přepravy nebo emisních povolenek. Německo a Francie už dříve navrhly zdanit některé transakce na finančních trzích. Podle komisaře by se nezvedlo daňové zatížení občanů EU, ale daně by musely odepsat ze svých příjmů jednotlivé členské státy.

Reakce mluvčích unijních úřadů byly včera vyhýbavé s tím, že se návrhy teprve připravují. V členských státech, zvláště v Británii, se dosud podobné návrhy na přímé unijní daně setkaly s tvrdým odporem, který se očekává i tentokrát. "Daň Evropské unie je nevratný krok směrem k federalizaci a já s takovou daní nikdy souhlasit nebudu," řekl například HN český ministr financí Miroslav Kalousek.

Představitelé Evropské komise by ovšem takovou iniciativu nezveřejnili, pokud by neměli předem vyjednanou alespoň minimální podporu v některých klíčových členských zemích EU. Jedná se nejspíš o začátek velké evropské debaty o dalším rozpočtu EU, který musí být hotový do roku 2013.

Úvahy unie
Eurokomisař Janusz Lewandowski, který má na starosti rozpočet EU, se v německém tisku nechal slyšet, že unie zvažuje, že v představí novou unijní daň. Díky ní a škrtům ve výdajích by se pak mohly snížit příspěvky, které do rozpočtu EU dávají členské země

foto: REUTERS

Související