Odbory sdružující policisty a hasiče jsou připraveny k protestním akcím, pokud se uskuteční škrty, které vláda plánuje ve mzdách státních zaměstnanců.

Omezení výdajů na platy o deset procent totiž podle nich neúměrně zkrátí jejich mzdy a může vést k masovým odchodům zkušených zaměstnanců od policie a hasičských záchranných sborů. "Může to vést k ohrožení bezpečnosti státu," zaznělo na tiskové konferenci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), které se zúčastnili zástupci jednotlivých členských svazů.

"Škrtnutí deseti miliard z rozpočtu ministerstva vnitra je nereálné a má devastující účinky na tento resort," řekl předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek. Bude mít podle něj za důsledek propouštění civilních zaměstnanců a členů bezpečnostních sborů, ale i odchody zkušených policistů. "Nahradit je bude trvat několik let," řekl Štěpánek.

Zdravotní sestry by mohly utíkat za hranice

"Platy by se vrátily na úroveň roku 2006," připojil se k němu předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter. Naplnění požadavku na snížení mzdových prostředků je možné buď cestou propouštění, nebo snížení mezd. Přitom je podle něj potřeba nové hasiče spíše přijmout.

"Připravujeme protesty, pokud budou opatření natolik závažná, že bychom si to nenechali líbit," dodal Oberreiter. Konkrétní termíny protestů však ani jeden z nich neupřesnil s tím, že se předtím ještě bude jednat.

Omezení prostředků na mzdové výdaje o deset procent v následujícím roce a zmrazení mezd v letech 2012 až 2014 se však zdaleka nedotkne pouze policistů a hasičů, ale všech zaměstnanců placených z prostředků státu. Podle místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové se může odrazit například v situaci ve zdravotnictví.

"Pokud budou provedena omezení, personální situace v českých nemocnicích se dostane před rok 2009," řekla Žitníková. V tom roce se podle ní podařilo zvýšit platy sester i nezdravotnického personálu. Snížení o deset procent podle ní znamená pro mnoho z těchto lidí pokles mzdy i o 1500 až 1700 korun. Hrozí tak například odchody českých sester do zahraničí.

Budou knihovny zavírat dříve?

Snížení mzdových prostředků bude podle odborů mít vliv i na kulturu. Ze 30 příspěvkových organizací financovaných ministerstvem kultury dosáhly v roce 2009 úrovně průměrné mzdy v ČR pouze tři, uvedla předsedkyně Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody Anna Machová. V těchto organizacích přitom podle ní pracují špičkoví odborníci, kterých v České republice mnoho není.

"Dnes ráno se objevila informace, že rozpočet ministerstva kultury bude nejnižší za pět let," řekla Machová. Bude to podle ní znamenat například zkracování provozní doby muzeí, knihoven, omezení digitalizace, péče o kulturní objekty. To se podle odborů může odrazit i na příjmech státu z turistického ruchu. "Chtěla bych připomenout, že více než dvě třetiny turistů jezdí do České republiky za památkami a kulturou," dodala Machová.

Jste hrdinové, ale platy vám snížíme, vzkazuje vláda záchranářům po povodních - čtěte ZDE

Předsedkyně odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová poznamenala, že se omezování dotkne i ostatních oblastí života. Například Česká obchodní inspekce kvůli omezení platů, počtu zaměstnanců a provozních výdajů bude podle ní muset dělat méně kontrol.

"Nebudeme vědět, jakým benzinem jezdíme, nebudeme," řekla Vondrová. Podobně Český hydrometeorologický ústav by podle jejích informací musel omezit počet předpovědí v krajích.

Kritická i situace ve vězeňství, peníze na dohled nad vězni budou chybět, varuje Vondrová. Ministerstvo spravedlnosti podle ní bude muset krátit výdaje o tři miliardy.

Podle odborů jsou přitom prostředky, které chce vláda na platech ušetřit, minimální. "Jedná se o sedm až osm miliard," připomněl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Úspory takového rozsahu se podle něj dají najít někde jinde.