Poslanec Stanislav Huml z klubu Věcí veřejných (VV) v úterý podpořil vládu, ale proti straně, za kterou se dostal do sněmovny, se vzbouřil. VV totiž podle něho používají praktiky, které zavánějí totalitou.

Jak upozornil server Týden.cz, vadí mu smlouva, která poslance Věcí veřejných zavazuje pod sedmimilionovou pokutou k tomu, aby respektovali program a nehlasovali proti straně.

"Dali mi to podepsat tři dny před volbami, tak jsem to nezkoumal. Teď jsem si ale uvědomil, že i když se Věci veřejné chovají jako velmi demokratická strana, tak tohle zavání totalitou. Je to nástroj k vydírání," vysvětluje Huml, proč se rozhodl smlouvu vypovědět.

O totalitě přitom leccos ví, za minulého režimu pracoval u policie a byl členem KSČ. A ostatně kvůli podobné věci se i rozchází s názory VV. Vadí mu, že předseda strany Radek John označil bratry Mašíny spolu s nedávno zesnulým Milanem Paumerem za příklad třetího odboje. Huml je ale považuje za vrahy nevinných lidí.

"Pan Huml nemůže smlouvu s Věcmi veřejnými vypovědět, lze ji jen porušit. Budeme to řešit na grémiu strany. Jsme ale hlavně rádi, že nás ujistil, že v klubu zůstane a nebude hlasovat proti programu," tvrdí šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí.

Huml ale tvrdí, že smlouvu vypověděl a vedení strany to poslal dokonce i písemně. "Pokutu po mně strana prý ale zatím vymáhat nebude," tvrdí.

Sám Huml, který není členem VV, se do sněmovny dostal z pátého místa kandidátky díky kroužkování. Voliči jej znali z televize, kde moderoval dopravní zpravodajství.