Češi odmítají přispívat stokorunou měsíčně na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách, jak to pomocí zřízení zvláštní položky v rozpočtu plánuje koaliční vláda Petra Nečase. Ukázal to průzkum společnosti SC&C pro Českou televizi. Proti zavedení tohoto příspěvku se vyslovily dvě třetiny dotázaných a tři čtvrtiny obyvatel by ho považovaly za nespravedlivý, uvedla ČT.

Podle průzkumu s placením stokoruny nesouhlasí 65 procent z celkového počtu 948 dotázaných. Návrh vlády o jednotném měsíčním příspěvku je navíc pro 73 procent lidí nespravedlivý.

"Přeci jen, když už lidé asi tuší, že se budou muset uskrovnit v těch následujících letech, tak tohle je pro ně výzva k dalšímu uskrovňování, se kterým tak úplně nepočítali," řekla televizi socioložka SC&C Jana Hamanová.

Sleva na dani pro daňové poplatníky

Ministerstvo financí plánuje, že o stokorunu měsíčně sníží základní slevu na každého daňového poplatníka. Tu může využít každý, kdo má zdanitelné příjmy. Roční sleva by tak klesla z 24.800 na 23.600 korun, měsíčně by to činilo 100 korun.

Se stokorunovou paušální částkou nesouhlasí opozice a tento způsob financování protipovodňových záměrů kritizují i někteří ekonomové. Například podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla je vytvoření zvláštní rozpočtové položky důkazem o špatném hospodaření státu. "V rozpočtu má být na mimořádné události rezerva nejméně pět miliard korun. Pokud není, pak ať to dorovnají ministři třeba ze svého nebo najdou úspory ve svém resortu, ale ať nezavádějí nové daně ani nevydávají nové dluhopisy. Je to jen jejich problém, že rezervy byly utraceny anebo nebyly narozpočtovány," řekl ČTK Michl.